Днес Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе заседание в Министерския съвет, на което ще се обсъди искането на работодателските организации да се премахне допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит, съобщи правителственият пресцентър.

За идеята се заговори през юли, след като представители на бизнеса разговаряха с вицепремиера Валери Симеонов. След срещата с тях той заяви, че подкрепя искането т.нар. класове за прослужено време да отпаднат. Като аргумент Симеонов посочи, че такава практика няма другаде в Европейския съюз. Освен това била дискриминационна спрямо младите работници.

След това обаче последва остра реакция от страна на синдикатите, които обясниха, че това е единственият сигурен вариант за някакво увеличение на заплатите през годините. Те успяха да си организират среща със Симеонов и премиера Бойко Борисов, след която вицепремиерът заяви, че е направил грешка, като е изказал лично мнение.

Няколко дни по-късно Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) поиска официално отмяна на допълнителното трудово възнаграждение за придобит стаж. Решението им беше подкрепено и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

От двете организации обясниха, че с преструктуриране на работната заплата и отпадането на допълнителното възнаграждение за прослужено време ще се даде възможност за равнопоставеност на работниците и служителите. По този начин щяло да се преодолее дискриминационното различие между държавните служители, за които такава промяна е в сила от години.

Надбавките за прослужено време са регламентирани в наредба на Министерския съвет. Според нея за всяка година трудов стаж след първата работникът трябва да получава поне 0.6% от заплатата си.

По време на заседанието социалните партньори ще обсъдят още и промените в Кодекса на труда и в Закона за безопасни условия на труд.

Дневник