Българските баскетболисти допуснаха драматична загуба в първия си мач от квалификациите за световното първенство в Китай през 2019 г. Националите, водени от Любомир Минчев, отстъпиха с 80:82 срещу Финландия в зала "Арена Ботевград".

След първо полувреме, което вървеше кош за кош, българският отбор допусна да изостане с 13 точки в третата четвърт. Националите се вдигнаха на щурм в края и бяха много близо до драматичен обрат, но не успяха да се възползват от шанса си.

Българските баскетболисти стопиха изоставането си до една точка при 79:80. Te имаха 24 секунди за атака при 32 секунди до финалната сирена. Домакините обаче пропиляха две възможности да стигнат до кош и след това бяха принудени да пратят Джамар Уилсън на наказателната линия.

Натурализираният американец не сгреши и даде три точки аванс на Финландия. В оставащите пет секунди Павел Маринов пробив към коша и беше фаулиран. Той вкара първия изстрел, а при втория умишлено стреля в ринга. Александър Везенков стигна пръв до топката и я изпрати в коша.

Съдиите обаче отмениха попадението, което щеше да прати мача в продължения. Те прецениха, че Везенков е навлязъл в подкошието по-рано от позволеното според правилника. Това реши изхода на двубоя при оставащи 1.7 секунди до сирената.

Стрелбата от тройката се оказа голямата разлика между двата отбора. Финландците вкараха 14 от 31 изстрела от далечно разстояние, докато българите реализираха само пет от 18 опита.