Почти 30 години след края на властта на компартията в Полша икономиката на страната бе призната за развита, с което тя се нареди сред 25-те водещи икономики в света. Това стана в понеделник с включването ѝ в нова категория на борсовия индекс FTSE Russell. Също на 24 септември такава промяна извърши и Stoxx - операторът на индексите на Deutsche Boerse Group.

Това се случва за пръв път с държава от Източна Европа. Освен това за пръв път от почти десетилетие страна се изкачва в този индекс на борсата в Лондон от групата на "напреднали развиващи се" в тази на "развити".

За FTSE Russell се използват фактори като регулаторна среда, качество на капиталовите пазари и статут на пазара за деривати. Според авторите на индекса Полша вече отговаря на същите стандарти като САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Япония, Австралия и др. В официалното съобщение се изтъква и колко добре е развита Варшавската фондова борса, на която се проведоха около една трета от първичните предлагания на акции в Европа през миналата година.

Марек Дитл, президент на Варшавската борса, коментира, че това е "фундаментална промяна във възприятието за Полша сред глобалните инвеститори". Общо 37 полски компании - от гиганти като PKO Bank Polski до малки като Lubelski Węgiel Bogdanka, попадат в индексите за развити пазари.

Новината не е изненада, тъй като решението на FTSE Russell да включи Полша в най-високата категория е от 29 септември 2017 г. На 11 май 2018 г. бе публикувана и Бяла книга и организирана конференция, посветена на промяната.

Полша е осмата по големина икономика в ЕС и ще бъде сред някои от най-динамичните развити икономики на FTSE. Страната е на четвърто място в ЕС по ръст на БВП на глава от населението (5.1% през второто тримесечие на 2018 г.). Инфлацията е ниска (2%), безработицата е 5.9%, а трите водещи рейтингови агенции ѝ дават висока оценка (А2 от Moody's, А- от Fitch и ВВВ+ от S&P).

Около 87% от водещите в света инвестиционни фондове влагат в държави с най-развитите капиталови пазари. Според Варшавската борса досега е имало достъп до 12-13% от глобалния инвестиционен кешов пул, а от понеделник те стават 100%, като за да се случи реално това, ще са нужни няколко години на допълнителна реорганизация.

Дневник