Работодателските организации са съгласни със синдикатите, че нормативната уредба, определяща надбавките за нощен труд е остаряла и размерът им трябва да се осъвремени. Едновременно с това бизнес съюзите настояват евентуална промяна да се обсъжда в пакет с други теми - плащанията за болничните, за класове прослужено време и размера на минималната заплата.

На 22 октомври Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно сътрудничество е обсъдил предложението на синдиката "Подкрепа" добавката за един час работа през нощта да се увеличи от 0.25 лв. на 0.5% от минималната работна заплата, което значи 2.8 лв. от началото на следващата година (В проектобюджета е предвидено минималната заплата догодина да е 560 лв. - бел. ред.)

Сегашният размер на доплащането е определен през 2007 г.
"Възможно е след повече от единадесет години цитираната нормативна разпоредба да бъде преразгледана, тъй като през периода от 2007 г. досега са настъпили промени в цените и трудовите възнаграждения, които следва да бъдат отразени в заплащането на нощния труд, но както Ви е известно Асоциацията на организациите на българските работодатели има опредени приоритети в областта (като отпадане на добавката за т.нар. клас прослужено време, отпадане на задължението за заплащане на първите три дни болнични от страна на работодателя, въвеждане на механизъм за определяне на минималната работна заплата и др. ) и настояваме всички въпроси да бъдат разглеждани успоредно", се казва в становище на четирите бизнес съюза - Българската стопанска камара, Асоциацията на индустриалния капитал, търговско-промишлената палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците.


"Промяната в заплащането на нощния труд би могла да бъде част от бъдещи преговори в областта на трудовите отношения. Разбира се, считаме, че скокообразното нарастване на добавката за нощен труд, предложена от КТ "Подкрепа", не е приемлива за нас по принцип, защото не е обвързана с някакви обективни показатели (например ръст на производителността на труда за съответния период или друг обективен критерий)", завършва писмото до председателстващия Националния съвет за тристранно сътрудничество вицепремиер Валери Симеонов и до министъра на труда Бисер Петков.

dnevnik.bg