Чешкият премиер Андрей Бабиш е предложил да възстанови гражданството на писателя Милан Кундера почти 40 години след като комунистическият режим в страната му го отнема, разказва "Гардиън".

Кундера, чиито книги се нареждат сред най-утвърдените творби на художествената литература през 20-и век, е изключен от комунистическата партия заради "антикомунистически действия" през 1950 г. Властите го обявяват за враг и в крайна сметка той успява да избяга от Чехословакия през 1975 г. През 1979 г. правителството му отнема чешкото гражданство и две години по-късно той получава такова във Франция.

Книгите му - от "Непосилната лекота на битието" до "Книга за смеха и забравата" - са забранени в родината му до края на 80-те години.

Миналия уикенд Бабиш се е срещнал с писателя и съпругата му Вера в Париж по време на посещението си за честванията по случай 100-годишнината от края на Първата световна война.

В своя публикация в страницата си във "Фейсбук" Бабиш разказва, че срещнал семейство Кундера в апартамента им, след което имали тричасов разговор в техния любим ресторант. "Беше голяма чест за мен", пише Бабиш. Той описва Кундера, който догодина ще навърши 90 години и често е сочен като следващия носител на Нобелова награда, като "легенда на чешката, френската и световната литература".

Премиерът разказва още как разговорът им бил воден от г-жа Кундера - "невероятно енергична дама". След това той споделя, че смята, че те заслужават чешкото гражданство, което губят, когато емигрират.

Пред чешки новинарски канал, цитиран от агенция "Франс прес", Бабиш допълва, че е поканил семейството да посети Чехия, където писателят не е стъпвал близо 22 години. Според чешките медии отговорът на Кундера е бил необвързващ.

В свое интервю за "Ню Йорк таймс" през 1984 г. авторът, който избягва публични изяви, споделя, че идеята за "дом" е "нещо доста двусмислено" за него.

През 2008 г. група литератори от различни страни, сред които четиримата носители на Нобелова награда Габриел Гарсия Маркес, Орхан Памук, Салман Рушди и Надин Гордимър, излезе в защита на Милан Кундера заради обвиненията, които бяха отправени в страната му, че е бил доносник. Месец по-рано служител на Чешкия институт за изучаване на тоталитарните режими направи разкритията, че през 1950 г. студентът Милан Кундера пише донос срещу пилота Мирослав Дворжачек. Тогава 11-те автори написаха: "Водената клеветническа кампания е опит да се очерни достойнството на един от най-великите живи писатели, а основанията за това са, меко казано, съмнителни."

dnevnik.bg