Испания отправи остри критики към Великобритания, че е действала "на тъмно" по въпроса за бъдещето на Гибралтар след Брекзит, предаде "Гардиън". Обвинението идва малко преди ключовата среща на лидерите на ЕС в неделя, на която те трябва да одобрят споразумението за излизането на Великобритания от ЕС и политическата декларация за бъдещите отношения след Брекзит.

Луис Марко Агириано, испански държавен секретар за Европейския съюз, каза, че неговото правителство може да "спре часовника" на преговорите и да принуди британския премиер Тереза Мей и останалите лидери от ЕС да се срещнат отново през декември, освен ако не получи това, което иска, в следващите 48 часа.

От началото на преговорите за Брекзит Мадрид настоява, че няма да позволи Гибралтар да се възползва от споразуменията, сключени по време на разговорите, без съгласието на Испания. Страната поиска в проекта на сделката и в декларацията да бъдат направени изменения, от които да става ясно, че Великобритания може да взима решения за Гибралтар само след директни преговори с Мадрид.

Сега испанското правителство обвинява Лондон, че е въвел клауза в споразумението за оттеглянето, която ще гарантира, че Гибралтар ще бъде включен в бъдещата търговска сделка, договаряна с Брюксел.

Според правото на ЕС договорът за оттегляне от блока трябва да получи подкрепата на квалифицирано мнозинство. Няма нужда от единодушие, което означава, че една-единствена страна не може да го блокира. Европейските лидери обаче са решени да демонстрират единство по този изключително чувствителен политически въпрос.

Агириано коментира: "Обезпокоени сме, защото този параграф, който бе въведен почти предателски и на тъмно, може да се използва от Великобритания в бъдеще, за да твърди, че бъдещото споразумение между ЕС и Великобритания ще може да се прилага за Гибралтар, без да е необходимо предварителното съгласие на Испания." "Това правителство много ясно показа каква е позицията му: то няма да се съгласи със сделката за оттеглянето и декларацията за бъдещето в неделя, ако въпросът, който вече изложих подробно, не бъде разяснен", допълни Агириано.

Преди това Мей каза, че е разговаряла с испанския премиер Педро Санчес, и изрази увереност, че в неделя ще бъде договорена сделка "за цялото британско семейство, включително и Гибралтар".

Агириано обаче заяви пред депутатите в Мадрид, че иска "черно на бяло" да се види, че бъдещето на Гибралтар ще бъде договорено отделно от търговската сделка с Великобритания. "Трябва да бъде кристално ясно: съдържанието на сделката за оттеглянето и съдържанието на политическата декларация трябва да са пределно ясни, че всякакви бъдещи отношения между ЕС и Великобритания за Гибралтар ще се договарят отделно от общите бъдещи отношения между ЕС и Великобритания и че ще трябва да получат одобрението на Испания."

Междувременно испанският премиер отново повтори заплахата си да наложи вето на сделката. "След разговора ми с Тереза Мей нашите позиции остават много различни", написа той в "Туитър" при кацането си в кубинската столица Хавана, където е на официално посещение. "Моето правителство винаги ще защитава интересите на Испания. Ако няма промяна, ще наложим вето на Брекзит."

ЕС търси решение

Европейските държави не желаят изменения в проекта за споразумение и в политическата декларация към него и по тази причина предложиха в отговор на испанските притеснения за Гибралтар в неделя да бъде изготвено отделна декларация на лидерите на 27-те страни - членки на ЕС, отбелязва "Ройтерс", цитирана от БТА.

Преговарящите ще се срещнат днес в Брюксел, а утре вечер британският премиер Тереза Мей ще пристигне за преговори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, броени часове преди срещата на Европейския съвет на следващия ден.

Дипломатите от ЕС се надяват до довечера да са постигнали съгласие за текста на декларацията за Гибралтар, но се опасяват също така Санчес да не коментира въпроса на високо ниво в неделя с цел да демонстрира решителност и да натрупа точки сред испанските избиратели на фона на предстоящите идния месец в Испания регионални избори.

Проектът за споразумение за Брекзит засяга финансови въпроси, правата на гражданите на ЕС и Великобритания, чувствителния въпрос за ирландската граница и общи насоки за бъдещите отношения в сферата на търговията и сигурността. Проектът трябва да бъде одобрен и от Европейския парламент, за да влезе в сила.

Дневник