Китайката Дзю Уъндзюн стана световна шампионка по шах за втори път. Тя защити титлата си след успех срещу украинката Катерина Лахно в мача в Ханти-Мансийск.

Дзю Уъндзюн съумя да стигне до тайбрек след победа в четвъртък. В решителните партии по ускорен шах тя се наложи с 3:1.

Първите две партии с контрола по 25 минути завършиха с две ремита, след което последваха две партии с 10-минутна контрола.

За световната си титла Дзю Уъндзюн ще получи 60 000 долара от наградния фонд, докато премията за Лахно е 30 000 долара.

Украинката, както и другите две полуфиналистки - рускинята Александра Костенюк и украинката Мария Музичук, си осигуриха правото да участват в турнира на претендентите през пролетта на 2019 година. Надпреварата ще определи съперника на Дзю Уъндзюн за световната титла в края на следващата година.

На световното първенство в Ханти-Мансийск участваха 64 шахматистки, които играха по елиминационна система. Българката Антоанета Стефанова достигна до осминафиналите.