Лидерите на Европейския съюз ще се срещнат днес в Брюксел, за да одобрят споразумението за излизането на Великобритания от блока и политическата декларация за бъдещите отношения след Брекзит.

Почти до последно не бе ясно дали Мадрид ще подкрепи сделката заради възраженията му срещу договореностите за Гибралтар. Вчера обаче председателят на Европейския съвет Доналд Туск съобщи, че Испания се е договорила с ЕС. Той каза също така, че ако занапред преговорите по бъдещите отношения между ЕС и Великобритания очертаят необходимост, преходният срок до пълното прекратяване на досегашната обвързаност може да бъде удължен с още две години (общо четири години след 30 март 2019 г.).

Испания искаше в проекта на сделката и в декларацията да бъдат направени изменения, от които да става ясно, че Великобритания може да взима решения за Гибралтар само след директни преговори с Мадрид. В края на седмицата страната възрази срещу клауза в споразумението за оттеглянето, която гарантира, че Гибралтар ще бъде включен в бъдещата търговска сделка, договаряна с Брюксел, а премиерът Педро Санчес многократно предупреди, че може да наложи вето.

Според правото на ЕС договорът за оттегляне от блока трябва да получи подкрепата на квалифицирано мнозинство. Няма нужда от единодушие, което означава, че една-единствена страна не може да го блокира. Европейските лидери обаче бяха решени да демонстрират единство по този изключително чувствителен политически въпрос, а мнозина запознати в Брюксел смятаха, че този ход на Санчес е бил предназначен главно за вътрешнополитически цели. Той е изправен идната седмица пред регионални избори в Андалусия - южната провинция, към която според испанците принадлежи спорният анклав, който от 300 г. представлява британска военноморска база.

Битка на два фронта

Същевременно британският премиер Тереза Мей е изправена пред битка на два фронта, за да спаси преговорната си стратегия за Брекзит, отбелязва "Гардиън". От една страна, депутатите от нейната собствена Консервативна партия, описват плана й като неприемлив, а от друга, европейските лидери предупреждават, че не може да става и дума за допълнителни отстъпки към Великобритания.

Недоволни тори многократно призоваха премиера да предоговори сделката, след като в четвъртък стана известно, че втората половина от нея – политическата декларация – е била завършена. Тя не е правно обвързваща и има за цел да очертае бъдещите политически и търговски отношения между Великобритания и ЕС,. Декларацията придружава задължителното споразумение за оттеглянето, публикувано миналата седмица и определящо условията на развода.

Какво още предстои

Ако сделката бъде одобрена днес, се очаква Мей да започне опити да я прокара през парламента на 10 декември или още по-рано. Когато и да се случи това, се очаква дебатът да бъде ожесточен.

Ако планът бъде отхвърлен в Камарата на общините, може да се стигне и до Брекзит без сделка. Много депутати обаче обещаха да не позволят това да се случи.

Като вариант за излизане от задънената улица не са изключени предсрочни парламентарни избори или втори референдум, но и пред двата варианта стоят множество пречки.

Другите важни дати са 13 и 14 декември когато ще се състои още една среща на лидерите на ЕС.

Дневник