Българските отбори записаха победа и загуба в първия кръг от втората фаза на четвъртия по сила европейски клубен турнир - Купата на ФИБА. "Балкан" записа домакински успех срещу унгарския "Алба фехервар" с 88:82 след продължение, а "Левски Лукойл" отстъпи 89:98 срещу израелския "Ирони" (Нес Циона) в София.

В Ботевград "Балкан" изоставаше с 11 точки в началото на второто полувреме. С късен щурм, силна последна четвърт (20:12) и тройка на Брендън Браун шест секунди преди края стигнаха до равенство в редовното време - 73:73.

В продължението "Балкан" показа солидна игра в защита и не позволиха на "Алба" да отбележи нито един кош от игра.

Браун беше най-полезен за победителите с 18 точки и десет асистенции. Микаел Хопкинс добави 17 точки и 12 борби, а Алекс Гаврилович също записа дабъл-дабъл - 14 точки и десет борби.

В зала "Универсиада" "Левски Лукойл" отстъпи с 89:98 срещу деветия в израелското първенство - "Ирони" (Нес Циона). След равностойна първа четвърт, завършила 24:25, гостите изиграха силна втора част и се оттеглиха на почивка с аванс от седем точки.

В началото на третата четвърт израелският тим отвори двуцифрена разлика, която дълго време успяваше да поддържа. В последните шест минути на мача играчите на "Левски Лукойл" заиграха по-добре и няколко пъти съкращаваха изоставането си до две-три точки. Няколко тройки в края обаче донесоха победата на "Ирони".

Тимът на Константин Папазов страдаше от липса на комбинативност в играта и твърде много разчиташе на стрелбата от далечно разстояние, която в този мач не вървеше. Сините вкара само седем тройки от 34 опита (20%), а играчите на "Ирони" бяха точни при 13 от 25-те си стрелби зад дъгата.

Патрик Рембърт беше най-резултатен за "Левски Лукойл" с 25 точки, към които добави шест асистенции и три борби. Той вкара 11 от 13-те си наказателни изстрела, но пропусна десет от 16-те си опита за кош от игра.

Божидар Аврамов завърши с 18 точки. Калоян Иванов записа 14 точки и девет борби, а Миливое Мийович се включи от пейката с 11 точки и седем борби.

За "Ирони" Крис Доу отбеляза 18 точки. Бившият играч на "Оклахома сити тъндър" Декуан Кук добави 16 точки, включително две ключови тройки в последните две минути и половина. Другите трима от стартовата петица също завършиха с двуцифрен актив - Голан Гут с 16 точки, Гари Браун с 14 точки и Тал Дюн с 12 точки.

"Лукойл Левски" и "Балкан" се събраха в една група във втората фаза на Купата на ФИБА. Първите два отбора от всяка група продължават към директните елиминации, в които ще се включат и осем отбора от Шампионската лига.