България, дори да обжалва днешното решение на Европейската комисия за глоба заради поведението на Българския енергиен холдинг (БЕХ) в областта на търговията с газ, ще трябва да плати. Това уточни еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер пред български журналисти в Брюксел, предаде БТА.

Тя отбеляза, че глобата е наложена заради отказ на БЕХ от 2010 до 2015 г. да осигури достъп за други доставчици до газопроводите и хранилищата за газ в България. По нейните думи запазването на целия капацитет на инфраструктурата не е било необходимо, но така други дружества не са можели да внасят газ или са били затруднени да съхраняват горивото.

"Затова преценихме за необходимо да наложим глоба. Щяхме да се радваме да постигнем споразумение, но не беше възможно, макар да опитвахме в продължение на три години. Предложихме споразумение, но се оказа много трудно. Можеше да постигнем чувствително намаляване на глобата. Оказа се невъзможно, защото Народното събрание взе решение в обратната посока", поясни еврокомисарят.

Много рядко се случва глобите да не бъдат платени, посочи тя в отговор на въпрос. Дори решението на еврокомисията да бъде обжалвано, глобата пак трябва да бъде платена. Ако глобата не бъде платена, случаят ще бъде предаден на Съда на ЕС и той ще определи какво да се направи, за да бъде платена. Възможно е съдът да постанови всекидневна глоба до плащането на определената от Европейската комисия глоба, добави тя.

"Винаги оставяме време дадено решение да се преосмисли, ЕС е изграден на законността. Невинаги има съгласие по взиманите от еврокомисията решения, но това не отменя задължението глобата да се плати", заяви Вестагер. "Започнахме случая по собствена инициатива и извършихме проверка заради открити доказателства. Когато не открием доказателства, няма дело", допълни тя, попитана дали днешното решение е свързано с жалба на частен доставчик на газ в България.

Колкото пазарът е по-отворен, толкова по-независими сме от руския газ, заяви еврокомисарят. Тя уточни в отговор на въпрос, че са изчерпани възможностите, при които България да избегне наложената днес глоба от над 77 милиона евро.

Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България, след като през 2010 г. частната компания "Овергаз" подаде жалба, че държавните предприятия - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", които са в структурата на БЕХ, които на практика имат монопол върху тръбите, са ограничили достъпа й до газовата инфраструктура и до пазара на газ.

През 2015 г. проверката завърши с извод, че има нарушения, като на България беше предложено да представи план за прекратяването им под заплаха от санкции. Европейската комисия беше склонна да намали глобата значително, ако бъдат изпълнени определени мерки. Една от тях е признаването на вина, което би намалило санкцията до 70 млн. евро. Друга мярка бе държавата да приватизира мажоритарен дял в "Булгартрансгаз".

Dnevnik.bg