Първият в историята биологичен експеримент на Луната завърши успешно и на естествения спътник на Земята поникна памук. Семената бяха доставени от китайския апарат "Чанъе-4" (Chang'e-4), който кацна на обратната страна на Луната в началото на годината, съобщи "Синхуа".

Според китайските учени това е първа крачка към изграждането на минибиосфера на Луната, което пък ще доведе до създаването на база на естествения спътник. Освен от памук "Чанъе-4" пренесе още семена от памук, рапица, картофи, вид зеле, както и личинки на дрозофили и дрожди, които ще помогнат за образуването на биосферата.

Заради ограничения обем на космическия апарат семената е трябвало да са с малки размери и да са от видове, устойчиви на ниска гравитация, радиация и големи промени в температурата. 

От изпратените от сондата снимки се вижда, че единствено памукът от всички други култури е започнал да расте. Той се намира в цилиндричната кутия, изработена от специални материали от алуминиева сплав. Тя е висока близо 20 см, диаметърът ѝ е малко над 17 см, а теглото ѝ е 2.6 кг.

Минибиосферата съдържа вода, почва, въздух, две малки камери и система за контрол на топлината.

Дневник