3254 птици зимуват на язовирите „Тича“ и „Шумен“ тази година. Това е три пъти повече в сравнение с по-топлата зима на миналата година. На Шуменския язовир и на "Тича" през януари миналата година са преброени общо 1269 пернати, а през 2017 броят им е бил едва 360.

Данните са на експертите от РИОСВ – Шумен, които съвместно с представител на Българско дружество за защита на птиците взеха участие в 43-тото среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици.

На яз. „Тича“ са преброени 2658 птици. На водоема е отчетено и най-голямо видово разнообразие. Най-многобройни са били ятата на Зеленоглавите патици (Anas platyrhynchos) и Лиските (Fulica atra), като от тях са преброени съответно 1292 и 771. Сред установените зимуващи птици на яз „Тича“ е и кафявоглавата потапница, която  е включена Световния червен списък, като от този вид са преброени 14 птици.

596 птици зимуват на яз. „Шумен“. Най-многобройни са зеленоглавите патици – 420.

На двата водоема зимуват още видове птици като Голяма бяла чапла, Сива чапла, Голяма белочела гъска, Поен лебед, Ням лебед, Бял ангъч, Голям корморан, Звънарка, Фиш, Зимно бърне, Планинска потапница, Черноврат гмурец, Качулата потапница, Голям гмурец, Средиземноморска жълтонога чайка, Сива патица, Малък гмурец, Речна чайка, Морски орел.

Преброяването на зимуващите водни птици на територията на РИОСВ - Шумен се извърши на 10 и 11 януари, като обхвана шест язовира - „Тича“, „Фисека“, „Съединение“, „Ястребино“, „Дибич“ и „Шумен“.

Изводът след направените наблюдения на експертите е, че видовото разнообразие на водолюбивите птици е по-голямо в сравнение с това, отчетено през предходната година, като същото се установи и по отношение на числеността на видовете спрямо 2018 г.

От Дружеството за защита на птиците посочват, че при обработени около 70 на сто от данните, те показват, че този януари птиците по нашите земи са три пъти повече, отколкото през по-топлата зима на миналата година.

Общата численост на установените видове птици е 361 933 индивиди, докато през 2018 година са наблюдавани едва 130 000 индивиди. Най-високите числености са регистрирани по Черноморското крайбрежие и река Дунав, където се намират и най-големите влажни зони в страната. По тези места са преброени 120 000 големи белочели гъски и 3500 от световно застрашените червеногуши гъски. Трите най-многочислени водолюбиви видове птици са: зеленоглавата патица, обикновената лиска и големият корморан. Високи са численостите и на големия гмурец и зимното бърне.

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се провежда от 1967 г. в почти всички европейски държави, координира се от Wetlands International. Целите на преброяването са да се определи размерът на европейските популации на водолюбивите птици и да се оцени състоянието на влажните зони, където те зимуват.

ШУМ.БГ