осителката на пет титли от Големия шлем Мария Шарапова и световната №2 Анжелик Кербер отпаднаха в четвъртия кръг на Australian Open. Рускинята допусна обрат в три сета срещу австралийката Ашли Барти, а германката претърпя много тежка загуба от американката Даниел Колинс.

Двубоят между Шарапова и Барти противопостави две от тенисистките, които показваха най-добра форма в Мелбърн. 31-годишната рускиня загуби едва три гейма в първите си два мача, след което детронира шампионката от 2018 г. Каролин Вознячки. 22-годишната австралийка пък премина с лекота през първите три кръга, като даде само 15 гейма на съперничките си.

Шарапова започна по-добре и взе първия сет, но Барти направи страхотен обрат и спечели с 4:6, 6:1, 6:4 след 142-минутна битка. Австралийката, която заема 15-ото място в световната ранглиста, се класира за първия си четвъртфинал в турнирите от Големия шлем.

В първия сет двете печелеха комфортно сервис геймовете си до 3:3. Шарапова първа стигна до точка за пробив в седмия гейм, но Барти се спаси. В ответния гейм австралийката на свой ред имаше два шанса за пробив, но не се възползва.

Последва още един драматичен гейм, в който Шарапова поведе с 40:15 и получи два "скрити" сетбола. Барти отново се спаси, но след това допусна двойна грешка и даде нова точка за пробив на съперничката.

Този път австралийката се пропука след непредизвикана грешка, а рускинята се възползва от възможността да сервира за спечелването на първия сет след безапелационен гейм на нула, завършил с ас.

След загубата на първата част Барти заигра изключително силно, а Шарапова започна да допуска много повече грешки. Австралийката взе десет от следващите гейма, за да спечели категорично втория сет и да вземе комфортен аванс от 4:0 в третия.

Шарапова обаче не се предаде. Шампионката в Мелбърн от 2008 г. върна единия пробив пасив в решаващата трета част и намали до 3:4. Тя дори имаше чудесна възможност да изравни, след като в осмия гейм поведе с 40:15. Барти обаче отрази двете поредни точки за връщане на втория пробив, измъкна подаването си, а при 5:4 затвори мача на свой сервис с ас.

В спор за място в полуфиналите единствената оцеляла представителка на домакините ще играе с чехкинята Петра Квитова. Двукратната шампионка от "Уимбълдън" премина четвъртия кръг след убедителна победа с 6:2, 6:1 срещу изненадата на турнира Аманда Анисимова.

Шампионката в Мелбърн от 2016 г. Анжелик Кербер също напусна турнира. Германката отстъпи с 0:6, 2:6 срещу американката Даниел Колинс, която заема 35-ото място в световната ранглиста.

Колинс, която преди тазгодишния Australian Open имаше пет загуби в петте си мача в турнирите от Големия шлем, стигна до успеха само за 56 минути. 25-годишната американка пласира 29 уинъра срещу едва шест на Кербер и реализира шест пробива от седем възможности.

В четвъртфиналите Колинс ще се изправи срещу победителката от мача между Слоун Стивънс и Анастасия Павлюченкова. Американката и рускинята ще се срещнат в последния двубой при жените от днешната програма.

Другите участнички във финалната осмица ще станат ясни в понеделник след мачовете Симона Халеп срещу Серена Уилямс, Гарбине Мугуруса срещу Каролина Плишкова, Наоми Осака срещу Анастасия Севастова и Мадисън Кийс срещу Елина Свитолина.