Норвежецът Йоханес Бьо продължава да твори история в Световната купа по биатлон. 25-годишният състезател спечели спринта на 10 километра в Антхолц-Антерселва и изравни рекорда за най-добър старт на сезон.

Бьо записа четвърта поредна победа и общо десета в 13-те състезания от началото на сезона. Същия брой победи след 13 старта през сезон 2016-2017 имаше носителят на Големия кристален глобус за последните седем години Мартен Фуркад.

Бьо е едва четвъртият състезател в историята на Световната купа, който достига границата от десет победи в един сезон. Легендата на биатлона Оле Ейнар Бьорндален и Фуркад са го правили по три пъти, а французинът Рафаел Поаре - веднъж.

Бьо направи поредното си изключително впечатляващо състезание и спечели по категоричен начин. Въпреки че допусна една грешка в стрелбата, той финишира с аванс от 17.5 секунди пред сънародника си Ерлен Бьонтегард, който свали всичките десет мишени.

Французинът Антони Гигона допълни челната тройка с един пропуск на стрелбището и изоставане от 20.2 секунди. Мартен Фуркад направи безгрешна стрелба, но слабо ски бягане го остави на четвърта позиция на 21.3 секунди от победителя.

Австриецът Симон Едер завърши пети с една грешка и пасив от 23.9 секунди. Симон Дестьо и Кентен Фийон Майе допълниха силното френско присъствие в челото с шесто и седмо място. Те направиха по две грешки в стрелбата, но след страхотни последните обиколки финишираха съответно на 33.5 и 33.7 секунди от Бьо.

Най-добре от българските биатлонисти се представи Владимир Илиев. Европейският шампион в спринта от 2017 г. направи две грешки на стрелбището, но със силно ски бягане завърши 27-и с изоставане от 1:23.6 мин.

Антон Синапов зае 42-а позиция след един пропуск в стрелбата и пасив от 1:49.8 мин. Красимир Анев, който миналата седмица в Руполдинг записа двата най-добри български резултата за сезона - 12-о място в масовия старт и 14-о в спринта, се нареди 46-и от 102-ма участници. Той сбърка веднъж на стрелбището и изостана с 1:53.6 от Бьо.

И тримата българи ще участват в преследването в събота, което стартира в 15.30 ч.

Бьо продължи да увеличава преднината си в генералното класиране за Световната купа.

Той вече има 722 точки и аванс от 231 точки пред руснака Александър Логинов. Фуркад е трети с 471 точки, следван от Дестьо с 438 и Едер с 434.

От българите най-напред е Анев - 35-и със 133 точки. Илиев е 49-и с 44 точки. Синапов заема 61-ото място с 22 точки, а Димитър Герджиков е на 81-а позиция с четири точки. Общо 86 биатлонисти са печелили точки през този сезон.

В класирането за малката световна купа в спринта води Бьо с 354 точки пред Логинов с 251. Световният шампион в дисциплината Бенедикт Дол е трети с 209, а една по-малко има Дестьо. Анев е 29-и с 63 точки, а Илиев - 42-и с 36 точки.