Стефанос Циципас и Гаел Монфис оформиха мечтан четвъртфинал в "София оупън". 20-годишният грък, който остана най-високо поставеният тенисист в турнира, започна участието си с победа срещу германеца Ян-Ленард Щруф в последния двубой от втория кръг.

Шампионът от младежките финали на АТП спечели със 7:6 (5), 6:4 за 90 минути. Срещата предложи атакуващ тенис, чести излизания към мрежата и много солидна игра от световния №12.

За Циципас това беше първи мач от полуфинала на Аustralian Open срещу Рафаел Надал. Гъркът записа и първа победа в София, след като преди две години, когато беше само на 18, отпадна в първия кръг на квалификациите.

Циципас сервираше много солидно. Той пласира десет аса и завърши със 76% спечелени точки след вкаран първи сервис и впечатляващите 71% след втори. Гъркът даде само една точка за пробив на съперника и тя дойде в последния гейм на мача.

Щруф също печелеше повечето точки, в които вкарваше първия си сервис. Второто му подаване носеше проблеми на германеца и Циципис стигна до пет възможности за пробив. 51-ия в света успя да спаси четири от тях, но това се оказа недостатъчно дори за сет срещу Циципас.

Поставеният под №7 Монфис записа втора експресна победа при дебютното си участие в София. След като в първия кръг надигра финалиста от 2016 г. Виктор Троицки само за 60 минути, 32-годишният французин нямаше никакви проблеми и във втория - 7:5, 6:3 срещу Михаил Кукушкин.

Монфис имаше нужда от 78 минути, за да се справи със съпротивата на 31-годишния представител на Казахстан. Френският тенисист пласира цели 15 аса и спечели 86% от точките след вкаран първи сервис по пътя към третата си победа от четири мача срещу 55-ия в световната ранглиста.

Освен с множество атрактивни изпълнения двубоят беше изпълнен с доста точки за пробив. Монфис имаше 13 възможности да спечели подаването на съперника и реализира четири от тях. В същото време той спаси четири от шестте, които се откриха пред Кукушкин.

Монфис и Циципас ще се изправят един срещу друг за втори път. Първата им среща беше в първия кръг на мастърса в Шанхай през 2018 г., когато гръцкият тенисист спечели драматична победа със 7:6 (4), 4:6, 6:4.

Победителят от втория им двубой ще се бори за място на финала срещу поставения под №3 Даниил Медведев или Мартин Клижан. 22-годишният руснак направи обрат срещу холандеца Робин Хаасе - 5:7, 6:2, 6:2, а 29-годишният словак надигра германския квалификант Даниел Брандс със 7:6 (5), 6:4.

Четвъртфиналите в горната половина на схемата противопоставят поставения под №6 Фернандо Вердаско срещу Матео Беретини и поставения под №4 Роберто Баутиста Агут срещу Мартон Фучович. И четиримата преодоляха втория кръг след оспорвани трисетови битки.

Днес Вердаско отстрани финалиста от миналата година Мариус Копил след 6:2, 4:6, 6:1, а в сряда Беретини изненада водача в основната схема Карен Хачанов след обрат с 6:7 (6), 6:3, 6:4.

Намиращият се в страхотна форма от началото на сезона Баутиста Агут също направи обрат във втория кръг - 3:6, 6:3, 6:2 срещу Матю Ебдън от Австралия. Фучович елиминира другия германски квалификант, достигнал до тази фаза - Яник Маден, след 7:6 (3), 3:6, 6:4.