Кметовете от БСП, участващи в управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ), напуснаха съвета и отказаха да участват в днешното общо събрание на сдружението. и призоваха всички делегати от БСП да го напуснат. Това се случва месеци преди местните избори, които трябва да се състоят през есента.

Предложението бе направено от кмета на Гоце Делчев Владимир Москов след като не бяха приети правила и критерии за разпределяне на средствата, отпускани за общините от правителството, за каквито кметовете от БСП настояват. "Въпреки нашето настояване, такъв документ не бе приет от Управителния съвет на НСОРБ", подчерта Москов. "Затова обявяваме несъгласието си и ние, членовете на УС от БСП, оттегляме участието си от работата на съвета и призоваваме всички делегати от БСП, които участват в днешното заседание, да се оттеглят заедно с нас", заяви Москов пред делегатите, цитиран от "Фокус".

Според социалистите от отпуснатите през миналата година от бюджетния излишък допълнителни 146 млн. лева за местната власт, две трети са отишли в общини, ръководени от кадри на ГЕРБ, 25 млн. лева - при кметове от ДПС, 17 млн. лева при други общини и едва 4 млн. лева за кметове от БСП.

От общо 23 членове на управителния съвет на сдружението петима са от БСП.

Представители на ГЕРБ на събранието заподозряха, че кметовете - социалисти изпълняват поръчка на партийната си централа. "Смятам, че решението за напускане не е взето в залата, а от някъде другаде", коментира, цитиран от "Фокус", кметът на Бургас Димитър Николов, който е и член на висшето ръководство на ГЕРБ. Той изтъкна, че сдружението "е платформа на приятелство и професионализъм" и призова кметовете от други партии да не се подвеждат. Подозрението на кметовете от ГЕРБ се потвърди и от прессъобщение на ръководството на БСП, в което се казва, че решението кметовете - социалисти да напуснат събранието е взето на "Позитано 20".

Според председателя на сдружението и кмет на Велико Търново Даниел Панов (ГЕРБ) не може кметове от БСП, които получават средства, да напускат управителния съвет. "В тези 130 общини, които колегите от БСП казват, че са на ГЕРБ, живеят 5.2 млн. жители. А в общините, в които те са кметове, са 560 хил. жители", изтъкна Панов пред журналисти. "Колегите кметове от БСП в България са не повече от 40. Втора политическа сила в местната власт са всички онези, които са издигнати от независими сдружения и НПО – това са 50 души. Тези хора са получили по-малко от колегите от БСП. Според нас няма драма с постановленията. Но има политически натиск, защото не може кметове от БСП да получават средства и в същото време да подкрепят тази декларация", добави председателят на сдружението.

Дневният ред на общото събрание предвижда отчет за дейността на управителния съвет, приемане на проектобюджет и програма за дейността през 2019 г. Поканени са и министри. 

Дневник