Новият газопровод в Северна България, който ще представлява на практика българския участък от удължаването на руския проект "Турски поток" до Сърбия и Централна Европа, може да не бъде изграден до края на 2019 г. Причината е жалба от компанията "Атоменергоремонт" АД, свързвана с Христо Ковачки.

Съобщението за временното спиране на процедурата бе направено от "Булгартрансгаз". Проектът представлява разширение на газопреносната инфраструктура на държавната компания.

Жалбата е подадена пред Комисията за защита на конкуренцията и законът за обществените поръчки определя, че "Булгартрансгаз" трябва да спре процедурата докато влезе в сила съответно решение на антимонополния регулатор. Според времето, което ще отнеме разглеждането на жалбата по същество, ще бъде удължен и срокът за подаване на оферти. "Капитал" коментира, че "предвид огромния бюджет на процедурата в хода й неминуемо ще има още жалби, което пък прави почти невъзможен планът на държавата да въведе тръбопровода в експлоатация през 2020 г.".

Търгът за 2.8 млрд. лв. бе обявен от държавната компания "Булгартрансгаз" на 21 декември, като срокът за приемане на оферти изтичаше този петък - 15 февруари. Жалбоподателят обаче е поискал от Комисията за защита на конкуренцията налагане на временна мярка "спиране" на поръчката заради несъгласие с дадени от държавния газов оператор разяснения по документацията.

В началото на февруари министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че правителството има готовност да въведе своята част от газопровода "Турски поток" до сръбската граница към началото на 2020 г., припомни днес ТАСС.

Експертът Атанас Тасев обяснява пред руската държавна агенция, че случилото се е обичайна практика в България при големи проекти и се дължи на "несъвършенство в законодателството за държавните поръчки". Той дава пример с вовеждането на тол система по българските магистрали, "която заради постоянно обжалване закъсня поне с 3 години".

Сърбия се подготвя да започне строителството на своя участък с дължина 403 км през март или април и да го завърши на унгарската граница до края на годината. "Газпром", който от няколко години контролира мажоритарен дял в монополиста "Сърбиягаз", предвиди в инвестиционната си програма за тази година близо 1.4 млрд. евро за строителство на "Турски поток" на турска и сръбска територия.

Дневник