Европейският съюз призова днес за "избягване на военна намеса" във Венецуела и е в контакт с всички страни, участващи в настоящата криза, съобщи говорителят на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини, цитирана от "Франс прес" и БТА.

"Трябва да се избегне военна намеса", каза днес Мая Кочиянчич на редовния брифинг на Европейската комисия, докато венецуелският опозиционен лидер Хуан Гуайдо обсъжда в Богота с американския вицепрезидент Майк Пенс и съюзниците си от Групата от Лима мерки за принуждаване на президента на Венецуела Николас Мадуро да напусне властта.

Позицията на ЕС беше определена от външните министри на общността на среща миналия понеделник в Брюксел. "Изключихме категорично всякаква подкрепа на ЕС или приемане на военна ескалация във Венецуела", обяви Могерини след срещата.

"Предупредихме ясно, че няма да подкрепим и че ще осъдим твърдо всяка външна военна намеса", предупреди вчера ръководителят на испанската дипломация Жозеп Борел в интервю за агенция ЕФЕ.

Европейският съюз призовава за "мирно и демократично решение във Венецуела, което очевидно изключва използването на сила", и работи в тази посока в международната контактна група, каза днес говорителят на Могерини. Кочиянчич посочи още, че на 28 февруари ЕС ще обсъди провеждането на нова министерска среща на контактната група за положението във Венецуела, предаде ТАСС. Датата за нея още не е уточнена.

Вчера американският държавен секретар Майк Помпео каза, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще продължи да подкрепя опозиционния лидер Хуан Гуайдо, и не изключи употребата на военна сила от САЩ.

Дневник