„Манчестър сити" си върна първото място във Висшата лига след рутинна победа срещу борещия се за оцеляване "Кардиф". Шампионите спечелиха с 2:0 на "Етихад" с попадения на Кевин де Бройне и Лерой Сане през първото полувреме.

Тимът на Пеп Гуардиола записа осма порена победа във Висшата лига и събра 80 точки. "Гражданите" поведоха с една точка пред "Ливърпул" при равен брой изиграни срещи - по 32. До края на сезона остават шест кръга. Загубата срещу "Сити" запъти "Кардиф" към изпадането.

Уелският тим е 18-и, като изостава с пет точки от спасителната 17-а позиция. "Хъдърсфилд" и "Фулъм" вече изпаднаха в Чемпиъншип.

Гуардиола направи доста промени за мача с "Кардиф". Рахим Стърлинг, Бернардо Силва, Давид Силва, Кайл Уокър и Николас Отаменди получиха почивка, а Серхио Агуеро отпадна от групата заради контузия.

Фил Фоудън направи дебют като титуляр във Висшата лига, а останалите в стартовия състав бяха Едерсон, Джон Стоунс, Еймерик Лапорт, Данило, Александър Зинченко, Фернандиньо, Кевин де Бройне, Рияд Марез, Лерой Сане и Габриел Жезус.

"Сити" имаше смазващо превъзходство от първата минута. "Гражданите" завършиха с 27 удара, 11 от които точни. Само късметът, пропуските на Жезус и добрите намеси на вратаря Нийл Етъридж попречиха на домакините да постигнат разгромна победа.

Както и в мача с "Фулъм" в събота, резултатът беше открит още в шестата минута. Де Бройне се измъкна на скорост вляво от вратата и със силен шут с левия крак от малък ъгъл насочи топката в близкия ъгъл.

С доста късмет и сърцата игра в защита "Кардиф" дълго време удържаше изоставане от един гол. Минута преди края на полувремето обаче "Манчестър сити" удвои аванса си. След центриране отдясно Жесус свали топката с гърди към Сане, който отбеляза с плътен удар с левия крак по диагонала.

След почивката домакините пропуснаха много възможности да увеличат преднината си, но в същото време почти не беше затруднен в защита. "Кардиф" отправи първия си точен удар в 75-ата минута, при който Едерсон спокойно улови топката.

В 87-ата минута Омар Ниасе можеше да направи края на мача по-напрегнат за "Сити", но пропусна да отбележи, останал сам срещу Едерсон.

В същото време "Тотнъм" откри новия си стадион с победа с 2:0 срещу "Кристъл палас". Попадения на Хьон Мин Сон и Кристиан Ериксен сложиха край на серията от пет поредни мача без успех за "шпорите". Те събраха 63 точки и се върнаха на трета позиция.

Тимът на Маурисио Почетино има точка аванс пред "Арсенал" и "Челси" и две пред "Манчестър юнайтед" в ожесточената битка за място в Шампионската лига през следващия сезон.