Военните, които управляват Судан от 11 април, след като свалиха от власт президента Омар ал Башир, обявиха днес, че анулират всички предишни договорки с основната опозиционна коалиция и насрочват избори в срок от девет месеца, предадоха световните агенции и БТА.

Военният преходен съвет реши да прекрати преговорите със Съюза за свобода и промяна, да анулира всичко, по което беше постигната договорка, и да проведе предсрочни избори в срок от девет месеца, заяви ръководителят на съвета генерал Абдел Фатах ал Бурхан. Изявлението му беше излъчено по държавната телевизия в Судан. Бурхан каза още, че изборите ще се проведат под "регионален и международен надзор".

То бе направено, след като вчера силите за сигурност предприеха стъпки, за да разтурят лагер на протестиращите, разположен пред министерството на отбраната в Хартум. Свързани с опозицията лекари казаха, че над 35 души са били убити при тази проява на насилие - най-тежката след отстраняването на Башир от власт. Според лекарите (но информацията не е потвърдена) има убити деца, а броят на загиналите може да нарасне, тъй като някои протестиращи се смятат за изчезнали.

Същевременно Великобритания и Германия поискаха спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на Судан, което ще се състои днес при закрити врата, предаде "Франс прес", като се позова на дипломатически източници. Представители на САЩ, цитирани от Би Би Си, нарекоха случващото се "брутална атака".

В края на миналата седмица Преходният военен съвет обяви протеста пред генералния щаб в Хартум, започнал няколко дни преди преврата срещу Башир, за заплаха за националната сигурност. Също така бе отнето разрешението на катарската телевизия "Ал Джазира".

Разривът с опозицията означава, че военните вече не приемат договорения преход от три години към цивилно управление, което част от противниците на армията поддържаха. Протестиращите пред щаба искат по-бързо връщане на цивилното управление.

Дневник