Отделът за военно сътрудничество към Посолството на САЩ в София официално представи на българското Министерство на отбраната предложениe за сключване на договор, съдържащо евентуално споразумение за придобиването от страна на България на осем изтребителя F-16 Block 70, въоръжение и свързаните с него системи за дългосрочна експлоатация и поддръжка, както и цялостна подготовка на пилоти и помощен персонал". Това съобщиха от посолството на САЩ. Съединените щати очакват финализирането на този договор с правителството на България в съответствие с българските процедурни изисквания, пише още в съобщението.

Преди две седмици Агенцията за сътрудничество в отбраната и сигурността на САЩ (DSCA) съобщи, че Държавният департамент е дал принципното си одобрение за евентуалната продажба за България на 8 нови бойни самолета F-16C/D Block 70/72 при цена 1.673 млрд. долара (почти 2.9 млрд. лв.). Според източници от министерството на отбраната сумата в проекта за договор, който е получен днес, е много по-ниска, с около 20-30%, от тази в принципното одобрение за продажбата.

Одобрената от парламента в София цена беше от 1.8 млрд. лв (малко под 1.04 млрд. долара). В началото на годината парламентът даде мандат за преговори със САЩ и разреши промяна на тази пределна цена.

Българския преговорен екип има още около два месеца да довърши преговорите, преди да се стигне до договор. Сделката трябва да бъде одобрена и от парламента. Според източници на "Дневник" цената, на която българският преговорен екип се надява да сключи договор, е около 2.1 млрд. лв.

При сделката на Словакия за 14 изтребителя F-16 първоначалното одобрение от Конгреса на САЩ беше 2.8 млрд. долара, а сделката бе сключена на 1.8 млрд. долара. Това прави сумата 128 571 428 долара за изтребител,

България най-вероятно няма да успее да договори разсрочено плащане според министъра на финансите Владислав Горанов. Той смята, че България може да си позволи да плати цялата сума за купуване на Ф-16. наведнъж.

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов няколко пъти заявява, че максималната нормална сума, която България може да си позволи за 8 изтребителя F-16, е 2 млрд. лв.

Посланикът на Швеция у нас Луиз Бергхолм каза в интервю пред "Труд" публикувано днес, че офертата на шведската държава и "Сааб" за купуване на изтребители "Грипен" все още е валидна, "за период от две години от подаването й, или докато България подпише споразумение с друга държава".

Дневник