Ашли Барти е новата водачка в световната ранглиста на WTA, след като спечели турнира в Бирмингам. Австралийката, която преди броени седмици триумфира в "Ролан Гарос", затвърди добрата си форма и вече е №1 в света. Тя сваля от върха Наоми Осака, която се изкачи на първото място след Australian Open.

Барти е първата австралийка, която става №1 в света от 43 години насам. За последно на върха беше Евон Гулагонг Коули. Тя е общо петата представителка на страната, която е на върха в ранглистата при мъжете или жените.

На финала в Бирмингам Барти надигра Юлия Гьоргес с 6:3, 7:5 за час и 29 минути. Австралийката реализира девет аса и допусна само една двойна грешка. Тя беше много стабилна на всички елементи и органичи до минимум непредизвиканите грешки.

По пътя към финала тя не загуби нито сет, като победи съпернички от ранга на Дона Векич и Винъс Уилямс. Най-критичният момент в мача беше във втория сет, когато Гьоргес поведе с 3:0, но австралийката отговори и изравни.

Победата на финала в Бирмингам е 12-а поредна за Барти, като балансът й през 2019 година е 36 победи и пет поражения.

Барти ще влезе като №1 в света в "Уимбълдън", след като не може да бъде изместена от върха през следващата седмица.