Саудитските жени на възраст над 21 години вече ще могат да получават паспорти и да пътуват в чужбина без предварителното съгласие на настойник от мъжки пол, обяви вчера правителството в Рияд, съобщиха "Франс прес" и "Ройтерс".

"Паспорт ще бъде издаден на всеки саудитски поданик, който подаде съответната молба", съобщи правителственият всекидневник "Ум ал Кура", цитирайки правителствено решение. Според близкия до властите в. "Оказ" и други медии новото правило ще важи за жените над 21 години.

Досега жените в Саудитска Арабия трябваше да получават разрешение от някои от настойниците си - съпруг, баща или друг родител от мъжки пол - за да се омъжат, да си подновят паспорта или да излязат от страната. Рияд от много време е обект на международни критики за статута на жените в кралството, отбелязва "Ройтерс".

Според правозащитни групи саудитските жени често са третирани като граждани втора категория съгласно правила, изискващи от тях да получават разрешение от мъж настойник за важни решения през целия им живот, независимо от възрастта.

Решението за разрешаване на саудитките да пътуват свободно в чужбина е поредното от серията мерки за либерализация, въведени от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, фактическия лидер на ултраконсервативното кралство, отбелязват агенциите. Най-емблематичната от тези реформи беше тази от юни 2018 г., разрешаваща на жените да шофират. Саудитките неотдавна бяха оторизирани също да присъстват на футболни мачове и да бъдат наемани на длъжности, които преди са били стриктно запазени за мъжете. /БТА

Тези мерки не успокояват критиците на Мохамед бин Салман, според които кралството е готово само на строго определени отстъпки и потъпква редица други права, но смекчава някои само за да печели симпатии сред част от обществото.

Дневник