Младата жена, която наскоро беше транплантирана и получи нов бял дроб в клиниката във Виена – 28-годишната Илияна Христова, ще е първият и последен български пациент с шанс за нов живот след трансплантация поне в близко бъдеще. Клиниката във Виена, която до момента беше единственото място, с което имаше споразумение да се правят трансплантации на българи, е съобщила преди около месец, че няма капацитет да поема каквито и да било пациенти от чужбина. Други варианти за чуждестранни лечебни заведения, които да правят тези операции, се търсят в момента, но още не са намерени. В България пък подобни операции не се правят, като най-реалистичните прогнози са да има достатъчно обучени специалисти за такава трансплантация едва към 2021 г.

Това потвърдиха пред "Дневник" от Изпълнителната агенция "Медицински надзор", която пое функциите на агенцията по трансплантации.

Илияна стана първият български пациент, който след двегодишно прекъсване на работата с виенската клиника получи нов бял дроб. За останалите 18 души в листата на чакащи бял дроб обаче засега перспективи няма.

През януари българските власти подписаха с клиниката във Виена споразумение за обучение на специалисти и обмяна на опит, за да могат да се извършат тези операции и в България. Тогава здравните власти обявиха, че при добро развитие такива операции ще са възможни в България през 2020 г., а д-р Генчо Начев, директор на болницата "Света Екатерина", където се очаква да бъдат правени тези трансплантации, си даде срок към 2021 г.

При подписването на споразумението от здравното министерство и лично здравният министър Кирил Ананиев неколкократно обявиха, че този договор дава нов шанс за българските пациенти, чакащи бял дроб. Допреди споразумението от януари клиниката във Виена беше преустановила трансплантации на българи, а нито едно друго лечебно заведение извън България не се беше съгласило да поеме тези операции. Властите две години напразно търсеха болница, която да поеме тези пациенти и така и не намериха. Така чакащите нямаха никакъв шанс да получат нов орган.

При подписването на споразумението здравните власти обявиха, че петима българи, чакащи белодробна трансплантация, ще заминат тази година за Виена, за да бъдат оценени в Клиниката по белодробна хирургия на Университетската болница в Австрия дали са годни за операция. Тези, които могат да бъдат трансплантирани, ще бъдат включени като чакащи и ще могат да бъдат оперирани при наличието на орган. Ангажиментът за до пет операции годишно на българи бил поет по време на разговорите по договора и беше представен като част от самото споразумение.

"Очакваме виенската болница да трансплантира до пет пациенти годишно срещу ангажимент броят на трансплантациите да отговаря на броя на изпратените органи към "Евротрансплант", коментира и по време на парламентарния контрол Ананиев. Днес властите се похвалиха, че само в последните месеци България е подала към м"Евротрансплант" два бели дроба и това е дало резултат.

Преди месец обаче от клиниката във Виена информирали, че на централно държавно ниво е било взето решение да не се извършват операции на никакви пациенти от чужбина. До това се стигнало, тъй като е регистриран недостиг на донори и увеличаване на чакащите трансплантации австрийци. България вече водила разговори с германски болници евентуално да поемат български пациенти, но до момента няма резултат, казаха от "Медицински надзор".

От институцията допълниха, че договорът за обучение на български медици остава в сила и екипите ще заминат според вече договорения график.

За времето от около две години, откакто заради редица проблеми спряха белодробните трансплантации на българи в клиниката във Виена, починаха четирима души, включени в листата на чакащи трансплантации за бял дроб.

Дневник