Административният съд - София е постановил с окончателно решение, че не е законосъбразен отказът на енергийния министър да предостави информация за отказа на ТЕЦ "Марица-изток 2" от договор за студен резерв. Това съобщава Антикорупционният фонд, който поиска от Теменужка Петкова да каже защо държавният тец се е отказал да изпълнява функцията на студен резерв и така да се лиши от милиони левове приходи.

Съдът е постановил, че отказът на такава информация е незаконосъобразен, тъй като е налице надделяващ обществен интерес от разкриването й.

Фондът припомня, че отказът на този ТЕЦ от договор за осигуряване на студен резерв отвори пътя на ТЕЦ "Варна", собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, да изпълнява тази функция.

В края на юли бяха публикувани резултатите от търговете за студен резерв до средата на 2020 г. и от тях се видя, че ТЕЦ "Варна" ще получи 26.5 млн. лв., а останалите три - ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3" и "Топлофикация Русе", собственост на бизнесмена Христо Ковачки, общо 25.4 млн. лв., за да гарантират електроенергийната сигурност на страната за една година. От търговете този път държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" получава 1.76 млн. лв.

Тогава Фондация "Антикорупционен фонд" обяви, че посреща с безпокойство медийните публикации за нови 26.5 млн. лв., които българската държава ще заплати за услугата студен резерв на ТЕЦ "Варна" - съоръжение, придобито по неясен механизъм от влиятелен политик, чиято техническа изправност е под въпрос.

Дневник