Ден след като подписа указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор, президентът Румен Радев информира посланиците на страните - членки на Европейския съюз (ЕС), Швейцария и Норвегия, че ще инициира широк обществен дебат за промени в конституцията, за да отговори на очакванията на гражданите за много по-висока прозрачност в работата на българското правосъдие, както и за ролята, отчетността и мястото на прокуратурата в съдебната система. Отстояването на върховенството на закона трябва да се превърне в неотменима част от институционалната култура в България, заяви още държавният глава.

На срещата посланиците поставиха редица въпроси, свързани с върховенството на правото у нас, резултатите от Механизма за сътрудничество и проверка по отношение на българското правосъдие, причините за демографската криза в България, участието на страната ни в дебата за бъдещето на Европа, засиления миграционен натиск по външните европейски граници, европейската и регионалната сигурност, съобщиха от "Дондуков" 2.

Румен Радев припомни и отправените в обръщението му към народа и Народното събрание през септември т.г. предложения за изсветляване на законодателния процес с преустановяване на наложилата се практика за кардинална промяна на закони чрез преходни и заключителни разпоредби, с което се избягва общественото обсъждане и оценката за въздействие. Сред предложенията на президента бяха и въвеждането на индивидуална конституционна жалба, усъвършенстването на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, финансовата децентрализация на общините, намаляване на големия брой недействителни бюлетини, което компрометира доверието в изборния процес.

"Българските граждани трябва да осъзнаят силата и отговорността си да изискват много по-високо качество в управлението, както и прозрачност и ефективност при изразходването на обществени средства и да упражняват контрол върху институциите", подчерта Румен Радев в отговор на въпрос на посланици.

Според президента ефективната борба с корупцията по високите етажи на властта, повишаване на сигурността на гражданите, качествените промени в здравеопазването и образованието са задължителни предпоставки за преодоляване на негативните демографски тенденции в България. Той отново подчерта, че страната ни ще работи за равномерно разпределение на научната и образователна инфраструктура в Европа, без което е невъзможно реално икономическо и социално сближаване в ЕС.

Като общо европейско предизвикателство Румен Радев открои тенденцията на нарастване на броя на мигрантите в региона на Източното Средиземноморие и на Балканите. Той призова за общ европейски подход към този въпрос, финансова помощ за страните по външните европейски граници и готовност за своевременна подкрепа от екипите на Фронтекс.

По думите на държавния глава неотслабващата подкрепа за европейска перспектива на страните от Западните Балкани е в интерес както на регионалната сигурност и стабилност, така и на самия ЕС.

Дневник