Биатлонистът Владимир Илиев е най-добрият спортист на България за 2019 г. В тройката влязоха спринтьорката Ивет Лалова и тенисистът Григор Димитров.

През март Илиев пренаписа историята на българския мъжки биатлон. Състезателят от Троян спечели сребърен медал от световното първенство в Йостерсунд на 20 км индивидуално.

Илиев не присъства на церемонията, защото има състезание, но чрез видео обръщение благодари за отличието.

Лалова, която стана седма на 200 м на световното първенство, получи наградата на публиката.

Художествената гимнастика получи три награди. Ансамбълът за пореден път стана отбор на годината, а за най-добър треньор беше избрана Весела Димитрова. Боряна Калейн се нареди десета в класацията за най-добър спортист.

"Най-вече искам да благодаря на моите деца, както ги наричам аз, че бяха изключително всеотдайни и постигнаха успехи. Деца, обичам ви. Пожелавам им здраве, успех и щастие", каза Димитрова.

За най-добър спортист с увреждания беше избран атлетът Християн Стоянов, който стана световен шампион на 1500 метра с европейски рекорд и рекорд на шампионатите.

"Изпращаме добра година за българския спорт", каза министърът на спорта Красен Кралев.

"Аз съм спокоен за бъдещето на българския спорт, защото започваме да печелим в спортове, в които нямаме традиции. Разбира се, това не са пълните ни възможности".