Иран вече не се смята за обвързан от ангажиментите, поети по силата на ядреното споразумение от 2015 г., предадоха "Асошиейтед прес", "Ройтерс" и БТА, цитирайки държавната телевизия.

Иран ще продължи развитието на ядрената си програма, без да се съобразява с ограниченията, предвидени в сделката - независимо дали те засягат допустимия брой на притежаваните центрофуги за обогатяване на уран, за равнището, до което може да бъде обогатяван уранът, или за ядрените изследвания и развойната дейност на Ислямската република. Сега тези решения ще зависят от техническите нужди на Техеран.

В изявлението на иранското правителство се подчертава, че страната ще продължи да сътрудничи както досега с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Техеран отбеляза, че отхвърлянето на ограниченията може да бъде отменено, ако Вашингтон отмени наложените санкции срещу Иран, отбелязва "Ройтерс".

Сключената през 2015 г. ядрена сделка беше под заплаха от 2018 г., когато Вашингтон се изтегли от нея и наложи тежки икономически санкции на Техеран, припомня ДПА.

Новото решение за сделката - година и половина след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ се отказват от нея и възстановяват санкциите, наложени на ислямската република. Оттогава европейските страни твърдят, че ще опитат да спасят споразумението, сключено от Германия, Франция, Великобритания, Русия, Китай, САЩ и Иран.

Отказът на Техеран обаче следва убийството на командира на иранската Революционна гвардия Касем Солеймани при американски удар с дрон край Багдад. Оттогава не стигва словесното напрежение между САЩ и Иран, а Ирак поиска всички чужди войски (включително тези на САЩ) да напуснат страната.

Дневник