Джесика притежава изключителен правен ум и е брилянтна в къдебната зала. Тя работи изключително много, изглежда неуморна и е безпределно отдадена на постигането на справедливост."

Това заявява през ноември 2018 г. прокурор Бенджамин Гласман за тогава 31-годишната Джесика Ким, която единствена в САЩ е отличена от главния прокурор и министър на правосъдието Джеф Сешънс с неговата Награда за изключителен приннос от нов служител. На тази 66-та годишна церемония са отличени 244 от хилядите служители на министерството и федералната прокуратура.

Днес Джесика Х. Ким бе представена в София пред премиера Бойко Борисов и министъра на правосъдието Данаил Кирилов като постоянен съветник по юридическите въпроси към Посолството на САЩ в България. Федерален прокурор Ким е първият от повече от 10 години служител на този нов пост и отговаря и за Румъния. Задачата ѝ е "да подпомага изграждането на капацитет за борба с корупцията в обществената администрация, с прането на пари и организираната престъпност.

Подобен пост имаше до приемането на България в ЕС, но малко преди това да се случи през 2007 г. от Министерството на правосъдието във Вашингтон са го закрили, защото се смятало, че страната - макар и млада демокрация - вече е покрила изискванията за законност. Но пир администрацията на президента Барак Обама се заговори, че САЩ трябва да върнат такъв представител в София, а през февруари миналата година посланик Ерик Рубин каза в интервю за "Свободна Европа", че причината са проблеми с върховенството на закона и корупцията в България.

Наследничката му Херо Мустафа декларира в първата си програмна реч в България, че справянет ос тези проблеми е един оттрите основни приоритета на тригодишния ѝ мандат. През Американската търговска камара в България тя говори за подобряване надеждността на съдебната система, постоянна защита върховенството на закона и на свободата на медиите. Силната демокрация "изисква свободни, динамични и жизнени медии, които внимателно наблюдават всички тези процеси, принуждавайки всички участници – частни и държавни – да играят честно и отговорно", каза още тя в края на ноември точно преди срещата на Борисов с президента Доналд Тръмп в Белия дом.

Седмица по-късно Мустафа повтори приоритетите си във втората нейна важна реч - пред Атлантическия клуб. Тогава тя съобщи, че "до няколко дни пристига специален съветник по правните въпроси, постоянно базиран в американското посолство в София", посочи, че става дума за жена, но не съобщи името на този "очакван отдавна служител" с когото обеща да работи в тясно сътрудничество. Посланикът повтори, че ще работи и с гражданския сектор в България, оказващ натиск да реформи в името на върховенството на закона и изненадващо допълни, че САЩ са готови да използват един нов инструмент - раздел 7031(с) от разпоредбата за противодействие на клептокрацията - позволяващ да се посочат публично корумпирани служители в България чрез отказ за допускането им на американска територия.

Още няколко дни след това - на 5 декември - в интервю за Би Ти Ви премиерът Борисов бе попитан "Не е ли озадачаващо американците да изпращат специален човек, в нашето посолство тук, който да отговаря за върховенството на закона у нас и за свободата на медиите.  Защо изпращат този човек?", на което без да се замисля отговори: "Защото аз съм поискал да пратят човек". От "Свободна Европа" попитаха посолството на САЩ дали това е така и отговорът бе дипломатичното "Очакваме пристигането на нашия постоянен юридически съветник, както и плодотворно сътрудничество с българските власти". Няма уточнение дали този съветник ще следи и върховенството на закона, и свободата на медиите.

Това е едно от нещата, които ще трябва да изясни Джесика Ким. Тя идва от Южния район на щата Охайо, където е помощник прокурор и отговаря за борбата с кибер престъпленията и т.нар. престъпления на белите якички. Това включва корупция в администрацията, инвестиционни, корпоративни, финансови, банкови и данъчни измами, пране на пари, но също и случаи, свързани с националната сигурност и престъпления с насилие.

В годината, когато я награждава главният прокурор, тя получава и национален годишен приз за най-млад федерален юрист от Федералното сдружение на адвокатите, с който са отличавани демонстриралите забележителни правни умения и отдаденост в работата за обществото. Към този момент тя има 4 години стаж във федералната прокуратура в Кълъмбъс, щата Охайо, след като е практикувала при двама известни съдии в района.

Дневник