Актьорът от "Междузвездни войни" Марк Хамил изтри фейсбук акаунта си в знак на протест срещу политиката на компанията, която допуска политици да лъжат аудиторията си в реклами.

"Толкова съм разочарован, че Марк Зукърбърг цени печалбата си повече от истината, че реших да изтрия фейсбук акаунта си. Знам, че на света не му пука, но ще спя по-спокойно", написа Хамил в "Туитър".

Реакцията на Хамил е поредната критика към социалната мрежа, която прецени, че ще позволи на политиците да разпространяват реклами, дори ако лъжат в тях. "Туитър" забрани изцяло политическите реклами на платформата си, а "Гугъл" ограничи възможностите за таргетирането им.

"Фейсбук" обаче няма такива намерения и в блогпост директорът по продуктовия мениджмънт Роб Ледърн защити позицията на компанията. "Не смятаме, че решенията за политическите реклами трябва да се взимат от частни компании, ето защо настояваме за регулация, която да важи за цялата индустрия", писа той. "Нашите регулации се основават на принципа, че хората трябва да получават информация от тези, които искат да ги ръководят, независимо каква, и тя трябва да бъде проверявана и обсъждана публично."

Повече за правилата

Миналата година "Фейсбук" обяви, че публикациите на политици няма да бъдат проверявани за дезинформация (както всички останали) и няма да бъдат сваляни, дори да нарушават стандартите за реч на омразата (освен ако социалната мрежа не прецени изрично, че става въпрос за изказвания, които могат да разпалят насилие).

"Не смятаме, че е наша работа да ставаме рефери на политически дебати или да предотвратяваме това политиците да стигат до аудиторията си и да бъдат обект на публично обсъждане и проверка", каза вицепрезидентът на "Фейсбук" Ник Клег, който е и бивш вицепремиер на Великобритания.

Програмата за проверка на факти разчита на външни сътрудници да проверяват сигналите за фалшиви новини, а след тяхната оценка "Фейсбук" намалява разпространението на въпросното съдържание, показва на потребителите истински новини, свързани с темата, и наказва страниците, които често разпространяват лъжи.

Речта на политиците обаче няма да подлежи на тези проверки. Изключение ще се прави само ако политикът сподели вече класифицирана като лъжлива информация. В такъв случай ще се прилагат горните мерки.
"От 2016 г. "Фейсбук" има изключение за "новинарската стойност". Това означава, че ако някой наруши стандартите на общността, можем да позволим това съдържание да остане видимо, стига да преценим, че общественият интерес хората да го видят е по-голям от опасността", обяснява още Клег. Сега постовете на политиците ще бъдат класифицирани по подразбиране като такова съдържание.

Дневник