Извънредна среща на върха на Европейския съюз, посветена на бюджета, ще се състои на 20 февруари в Брюксел, предаде "Франс прес".

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел покани държавните и правителствените ръководители на 27-те страни членки (Великобритания ще напусне съюза на 31 януари), за да "постигнат споразумение" за бюджета на ЕС в периода 2021 - 2027 г.

"Всяко отлагане би създало тежки практически и политически проблеми и би навредило на продължаването на сегашните програми и политики, както и на започването на нови", обяснява Мишел в писмото с поканата.

Той признава, че е "напълно наясно, че тези преговори са сред най-трудните", но изразява увереност, че "със здрав разум и решимост" може да бъде постигнато "споразумение, което ще е от полза за всички европейци", и призовава всички лидери от ЕС да проявят готовност за компромис.

Заседанието на Европейския съвет "ще започне на 20 февруари", уточнява Мишел, давайки да се разбере, че то може да не завърши още същия ден.

Това ще е първата среща на върха на съюза след излизането на Великобритания.

Финландия, която бе ротационен председател на Съвета на ЕС през втората половина на миналата година, предложи проектобюджет, орязващ близо 200 милиона евро от предложението на Европейската комисия. Този проект, плод на трудни компромиси, отразява дълбоките разногласия между страните членки, отбелязва "Франс прес", цитирана от БТА.

Европейската комисия предложи бюджет от 1.11% от брутния национален доход на 27 държави членки. Европейският парламент настоя за 1.3%.

Т.нар. пет пестеливи държави - Австрия, Германия, Холандия, Швеция и Дания – настояват за намален бюджет от 1% от БНД предвид излизането на Великобритания, втория най-голям платец в бюджета. Тези страни отдават предимство на инвестициите в новите приоритети за сметка на традиционните политики.

В другия край са "приятелите на кохезията" - България, Испания, Португалия, Гърция, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Пола, Румъния, Словакия и Словения. Те защитават необходимостта кохезионната политика да остане напълно финансирана и искат по-амбициозен бюджет.

Някои от тях смятат, че дори предложението на Еврокомисията не е достатъчно, за да може ЕС да постигне политическите си цели.

Дневник