Новият коронавирус, открит за първи път в китайския град Ухан, се смята за все още непознато заболяване и учените не могат да кажат дали има някаква особеност, която отличава разпространението му от това на вирусите от същата група. Това, което знаем със сигурност е, че най-честият начин за разпръскването му е от човек на човек чрез кашляне и кихане, пише „Гардиън“.

Когато заразен човек кашля или киха, той пръска (понякога невидими) капки слюнка или слуз. Тези пръски могат да попаднат върху намиращите се в близост хора, да бъдат директно вдишани от тях или да се озоват върху ръцете им, а оттам при допир до лицето (най-често устата) да влязат в организма им и да ги инфектират.

Златното правило е, ако видите човек, който в продължение на десет или повече минути кашля и/или киха, спазвайте минимална дистанция от около 2 метра от него. Вероятността да ви зарази с грип е голяма. Кихащият и кашлящ човек е препоръчително да си седи вкъщи.

Това не е всичко – коронавирусите са много устойчиви, те се разпространяват и чрез пръски, попаднали върху гладки повърхности, като седалки и дръжки в превозни средства, чиновете в училище, бюрата в офиса и т.н. Дали ще се заразим от тях зависи от това колко дълго вирусът оцелява на повърхността, което все още не знаем – но обичайно това време варира между няколко часа и няколко месеца.

Другата невидима опасност е, че някои вируси могат да се разпространяват и от хора, които са заразени, но все още нямат симптоми. До каква степен това важи за заразата от Ухан, все още не е ясно.

И така...

Как да се предпазим и да не заразим хората около нас?

Мийте си ръцете: намокрете ги с чиста течаща вода, използвайте сапун по цялата повърхност, включително отгоре, между пръстите и под ноктите. Търкайте поне 20 секунди. Изплакнете.

Когато кашляте или кихате, покривайте устата и носа си с хартиена кърпичка за еднократна употреба, след това я изхвърлете в кошчето за боклук и измийте ръцете си.

Ако нямате подръка кърпичка, кихнете в сгъвката на лакътя си, а не в ръцете (шепите) си – така намалявате вероятността да заразите други хора, като ги докоснете или да разпространите вируса като пипате различни повърхности.

Използвайте маска, но не забравяйте, че тя предлага частична защита. Маската блокира течните пръски, но не може да спре по-малките аерозолни частици, които могат да проникнат през тъканта ѝ или да минат, там където тя не покрива плътно лицето. Освен това маската оставя незащитени очите, а някои вируси могат заразят човек, ако попаднат в зрителните органи.

Веднага потърсете медицинска помощ, ако имате температура, кашлица, затруднено дишене. Особено, ако сте пътували наскоро в чужбина. Ако работата ви е свързана с посещения в държави, където е регистриран вирусът, и то на места, където има животни, избягвайте директен контакт с тях и повърхности, до които те са се допирали.

Ако се намирате в държава, където вече са регистрирани случаи на зараза, избягвайте да ядете сурови или полуготови животински продукти.

Ако сте били в Китай през последните две седмици, останете у дома и избягвайте контакт с други хора в продължение на 14 дни. Това означава да не ходите на работа, училище или да посещавате обществени места.

Ако сте се върнали от държава, в която вече е регистрирана зараза с новия коронавирус и развиете висока температура, кашлица, хрема, болки в гърлото или имате проблеми с дишането,  не напускайте дома си, докато не се консултирате с лекар.

Навременният преглед дава предимство за справяне със заразата, дори да сте пипнали новия вирус.

Клуб Z