Днес се навършват 40 години от подвига на Иван Лебанов на игрите в Лейк Плесид. На 14 януари през 1980 г. той спечели бронзов медал в ски бягането, като това е първото отличие на България на зимен олимпийски форум.

Постижението на Лебанов е впечатляващо, защото то е постигнато в спорт, в който страната няма традиции. На игрите в Лейк Плесид българските състезатели отстъпват по численост и опит на треньорските щабове спрямо водещите държави.

Лебанов изненадва всички с третото си място, като оставя зад себе си шведа Томас Васберг, поляка Йозеф Лушчек и Мати Питканен от Финландия. Българинът, който по средата на дистанцията се движи на второ място, финишира с време 1.28:03 ч. и остава съответно на 1:01 и 0:29 мин. от състезателите на СССР Николай Зимятов и Васили Рочев.

Успехът на Лебанов е основополагащ за повишаването на интереса към зимните спортове в България.

Българинът е още световен шампион за юноши. Лебанов печели три световни студентски титли и влиза в тройката на крайното генерално класиране за Световната купа.