В САЩ днес започва клинично тестване на ваксина срещу новия коронавирус, съобщи Асошиейтед прес, като се позовава на правителствен източник.

Първият участник в тестването ще получи експерименталната ваксина в научния институт Кайзер Перманент в Сиатъл, уточнил източникът, пожелал анонимност.

Клиничното тестване е финансирано от Националните здравни институти и в него ще участват 45 доброволци - млади и здрави. За момента те остават анонимни.

Експерименталната ваксина трябва да докаже, че няма нежелателни странични ефекти. Представители на американските здравни власти посочиха, че за регулаторното одобрение на потенциална ваксина ще е нужна година, година и половина.

В САЩ е обявено извънредно положение. По последни данни заболелите в страната са 3 720 души, а починалите - около 70.

В последния си брифинг по темата, президентът Доналд Тръмп призова хората в страната да не се поддават на паника и да не се презапасяват с продукти, тъй като магазините работят и храна има достатъчно.

Затварят ресторанти, барове и кафенета, кина и концертни зали в Ню Йорк

Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио обяви снощи, че ще подпише указ за затваряне от утре на ресторанти, барове и кафенета - с изключение на доставките и продажбите за вкъщи - като част от мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, съобщиха ДПА и Франс прес.

Всички нощни клубове, кина, малки театри и концертни зали също трябва да затворят от 09.00 часа във вторник, написа Бил де Блазио в Туитър. "Това не е решение, което съм взел лесно. Но нашият град е изправен пред безпрецедентна заплаха и ние трябва да отговорим в духа на военно време", посочи кметът на Ню Йорк.

По-рано вчера Бил де Блазио обяви, че от днес затваря всички държавни учебни заведения в града, посещавани от близо 1,1 милиона ученици, за да ограничи разпространението на коронавируса, предаде Франс прес. Много частни училища в Ню Йорк вече затвориха врати.

Губернаторът на щата Вашингтон Джей Инсли също обяви, че от утре затваря временно ресторанти, барове и увеселителни заведения.

Намалиха лихвите си почти до нула заради коронавируса

Управлението за федерален резерв на САЩ, изпълняващо функциите на централна банка на страната, вчера изненадващо намали лихвите си почти до нула заради икономическите последици от пандемията от новия коронавирус, съобщиха световните агенции.  В изявление УФР посочи, че намалява лихвите с един процентен пункт до диапазона между 0 и 0,25 процента.

"Последствията от коронавируса ще оказват въздействие върху икономическата активност в краткосрочен план и това представлява заплаха за икономическите перспективи. В светлината на това развитие на събитията комитетът взе решение да понижи целевия диапазон на лихвите по федералните фондове до 0 - 0,25 процента", се казва в изявлението на УФР, цитирано от Ройтерс и ТАСС.

Централната банка уточни, че ще поддържа нивото на лихвите в този диапазон докато отмине кризата.

Байдън и Сандърс борят коронавируса с армията

Пандемията от коронавирус доминираше в телевизионните дебати между Джо Байдън и Бърни Сандърс, двамата единствени останали претенденти за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ през ноември, съобщиха световните агенции. Снощните дебати се състояха във Вашингтон, ден преди първичните избори в четири щата, които може да дадат на бившия вицепрезидент непреодолима преднина в надпреварата на демократите за Белия дом.

Още в началото на дуела и двамата претенденти подложиха на критики президента Доналд Тръмп за начина му, по който се бори с разпространението на коронавируса, като всеки от тях изтъкваше собствения си подход за справяне с кризата.

"Това е криза, която е съпоставима с нападение срещу нас, тя ще има огромни последици, това е като на война", заяви Байдън, който увери, че би направил много повече, отколкото президента. "Незабавно бих прибягнал до армията", заяви бившият вицепрезидент. "Военните имат капацитета да построят болници с по 500 легла, от които страната се нуждае", добави той.

Сандърс нарече пандемията "национална спешна ситуация" и каза, че "използваме всички инструменти, които имат смисъл."

Байдън и Сандърс се обединиха и около мнението, че здравните грижи в този случай трябва да са безплатни за пациентите.

Бърни Сандърс обвини Тръмп, че "подкопава" работата на експертите и изтъкна, че кризата с коронавируса показва необходимостта от въвеждане на система за всеобщо здравеопазване, която да замени частното здравно застраховане с държавна система.

Байдън обеща, че ще избере жена за кандидат за вицепрезидент, ако бъде избран за кандидат на демократите за Белия дом. "Много жени имат качествата да станат президенти в бъдеще. Аз ще избера жена за вицепрезидент", увери Байдън. Съперникът му каза, че и той "най-вероятно" би сторил същото.

В студиото на телевизия Си Ен Ен двамата съперници се дуелираха в отсъствието на публика заради епидемията и бяха седнали на разстояние близо два метра един от друг като предпазна мярка, отбелязва АФП.

Дир.бг