Мрежата на националните служби за защита на конкуренцията в Европейския съюз обяви, че позволява на доставчиците да координират разпределянето на продукти, които са оскъдни или дефицитни, без да се опасяват, че може да нарушат антимонополни права. В същото време се отправя предупреждение да не се надуват цените на тези продукти.

Решението на European Competition Network (ECN) е заради необичайната ситуация на пазарите, създадена от коронавируса. В мрежата членуват Европейската комисия и националните агенции в 27-те страни членки. Позицията идва, след като Великобритания облекчи антимонополния режим, за да позволи на супермаркетите да си сътрудничат в разпределянето и дори в налагането на ограничения в броя на дефицитни продукти, които продават.

Миналата седмица и гръцката антимонополна комисия се позова на епидемията за облекчаване на правилата за отношения между производители и търговци. Германската служба обяви, че позволява компаниите да си сътрудничат предвид сегашните обстоятелства.

 От ECN казват, че за известно време няма да се намесват "активно срещу необходими и временни мерки, целящи избягване недостиг в доставките".

Но организацията предупреди компаниите да не се опитват да извличат прекалени печалби от особено търсени продукти като медицински маски и дезинфектиращ гел. Няма да се поколебаем да се намесим срещу компании, възползващи се от ситуацията, се казва в съобщението.

Освен това в текста се посочва, че определянето на максимални цени, позволено иначе само в изключителни обстоятелства, може да се окаже полезно в сегашната обстановка като инструмент търговците да не вдигат неоправдано крайните цени.

Съвместното изявление на комисията и националните агенции ще изясни при какви правила работят компаниите, казва пред "Ройтерс" Асимакис Комнинос, партньор в адвокатската кантора White & Case. "Това се очакваше, защото предлага координиран отговор на кризата и е важно за бизнеса уточнение. То показва също обща позиция на всички, както и че сегашните правила са гъвкави."

Компаниите, които се съмняват дали не са в нарушение на режима, могат да се обърнат за разяснения към Европейската комисия, EFTA Surveillance Authority или националните комсии за защита на конкуренцията.

  Дневник