Унгария въвежда пакет от икономически мерки на стойност една пета от икономиката ѝ. Това съобщи унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от "Ройтерс". От сумата, която може да достигне 30 млрд. евро, до 20% пък ще са под формата на гарантирани заеми за бизнеса.

Целта е да се създадат толкова работни места, колкото вирусът е унищожил, заяви Орбан. По думите му антикризисният пакет възлиза на между 18 и 20% от брутния вътрешен продукт на страната.

Тази година бюджетният дефицит ще нарасне до 2.7% от БВП при заложен 1% преди началото на кризата. Миналата седмица унгарският парламент даде на Орбан извънредни правомощия, без да ги ограничи със срок, заради кризата. Експерти предупредиха за риска от "държава на извънредното положение", а 14 страни, сред които и България, се обединиха в декларация, която не споменава Унгария, но предупреждава за риска от мерки, застрашаващи демокрацията. Няколко дни след това обаче и Будапеща се присъедини към мярката.

С думите си Орбан потвърди съобщениeто от събота на началника на кабинета си Гергей Гуяш за мащабния пакет мерки, които се очаква да бъдат допълнени утре след заседание на централната банка.

Близо 450 млрд. форинта (1.23 млрд. евро) ще бъдат заделени за подкрепа на инвестициите. Гарантираните заеми за унгарски компании ще са между 5.5 и 6 млрд. евро.

Очаква се ръст на безработицата

Предстои окончателният вариант на плана да бъде публикуван. Според проправителствени издания обаче той включва пет основни направления - защита на работните места и субсидии за заплати; създаване на нови работни места и инвестиции; подкрепа за "приоритетни сектори" (хранителната индустрия, строителството, туризма, земеделието и филмовата индустрия); подкрепа и кредити за унгарски компании; и поддръжка на семейства и пенсионери.

По-рано бе въведен мораториум за изплащане на банкови заеми до края на годината. Будапеща обяви и планове да бъдат преразпределени средства, предвидени за субсидиране на политическите партии и местните власти, отбелязват журналисти от унгарското издание HVG. Според опозицията някои мерки далеч не са антикризисни, а правителството просто се възползва от ситуацията, за да отреже достъпа на противниците си до финансиране. Такава мярка ще засегне и общините, управлявани от опозиционни кметове, като Будапеща.

Безработицата в Унгария се е увеличи от 3.5% през февруари; предстои да бъде съобщена новата ѝ стойност (към края на февруари тя е 163 700), но се очаква сериозен ръст, след като десетки хиляди унгарци вече изгубиха работата си заради вируса.

Дневник