Летните олимпийски игри в Токио бяха отложени за догодина заради пандемията от коронавируса COVID-19. Вече има насрочена дата за откриването им - 23 юли 2021 г., като до тогава остават 449 дни.

Тежкото решение за отлагането на най-голямото спортно събитие в света се оказа неизбежно. С него дойдоха много въпроси, а отговорите засега са непълни.

Същността на олимпийските игри е в красотата на едно място да се съберат най-добрите спортисти от целия свят и да покажат уменията си пред привърженици от всички точки на планетата. Дори след отлагането е неизвестно дали това може да се осъществи.

Президентът на МОК Томас Бах вече заяви, че не може да обещае идеални решения. "Мога да обещая, че ще направим всичко възможно, за да имаме възможно най-добрите олимпийски игри за всички", каза германецът.

Ще могат ли изобщо олимпийските игри да се проведат след 15 месеца?

Япония и МОК изчакаха до последно, преди да вземат решението за отлагането на Токио 2020, заради което понесоха много критики. След това изразиха увереност, че игрите ще могат да се проведат в новите дати от 23 юли до 8 август 2021 г. В последните дни обаче водещи специалисти в областта на медицината предупредиха, че ако пандемията не бъде овладяна, олимпийските игри няма как да се проведат.

Министър-председателят на Япония Шиндзо Абе потвърди, че второ отлагане на събитието не е възможно. "Казахме, че олимпийските и параолимпийските игри ще се проведат в своята цялост. Това обаче ще бъде невъзможно, ако пандемията от коронавирус не бъде овладяна", отговори Абе на въпрос на депутат от опозицията.

Заради спецификата на игрите, чието провеждане е свързано с много пътувания, специалисти смятат, че организирането им с публика няма да е възможно до създаването на ваксина срещу COVID-19. Експерти смятат, че за това ще са необходими около година-година и половина. Игрите в Токио са притиснати от насрочените за февруари 2022 г. зимни игри в Пекин.

"Много песимистично съм настроен за провеждането на игрите следващото лято, освен ако те не се организират по различен модел с ограничен брой участници и без публика", каза японският професор по инфекциозни болести Кентаро Ивата преди седмица, цитиран от АП.

Кой ще поеме увеличените разходи след отлагането на игрите?

Въпросът беше поставен още в първите дни след отлагането на игрите. Както тогава, така и сега отговорът насочва към японските данъкоплатци. Темата е ключова, но до момента липсва официална оценка от МОК и Токио 2020 за оскъпяването на организацията. В Япония медиите говорят за между 2 млрд. долара и 6 млрд. долара. Първоначално Япония изчисли бюджета на игрите на 7.3 млрд. долара, но в момента сумата е 12.6 милиарда.

Преди седмици Бах се ограничи до изказване, че отлагането ще струва "няколкостотин милиона долара". Под вълна от недоволство МОК увеличи с 25.3 милиона долара финансовата подкрепа към националните комитети в подготовката им за участие на летните игри в Токио.

Колко важно е за МОК игрите да се състоят?

Много. Общо 91% от приходите на Международния олимпийски комитет са от сделки за телевизионни права и такива със спонсори. За разлика от други големи спортни организации МОК разчита основно на олимпийските игри, като в четиригодишния цикъл това са две събития - летните и зимните игри. Американската NBC плаща над 1 млрд. долара, за да излъчва игрите, посочва АП.

Какво става с билетите?

Организаторите заявиха, че ще опитат да покажат уважение към хората, които вече притежават билети. Свободни са още 7.8 милиона билета. Организаторите очакват между 800 милиона и 1 млрд. долара приходи по това перо, а това са пари, от които те не биха се отказали.

Предстои да се види какво ще стане с хората, които имат билети, но няма да могат да присъстват догодина и ще искат да получат парите си обратно. Към билетите има клауза за настъпили форсмажорни обстоятелства и това евентуално може да освободи организаторите от задължението да връщат пари.

Къде е олимпийският огън?

Олимпийският огън пристигна в Япония в средата на март. Председателят на организационния комитет Тоширо Муто заяви, че "в бъдеще има възможност огънят да бъде изложен някъде", но за момента не се обсъжда къде точно се съхранява. Има твърдения, че МОК разглежда възможността да организира световна обиколка с огъня, като целта е той да бъде използван като символ на борбата с вируса. Подобна обиколка засега е невъзможна заради ограниченията за пътуване, а отделно Япония може да се почувства засегната, ако огънят бъде преместен. През 2008 г. имаше световна обиколка с огъня преди игрите в Пекин, но тя беше съпътствана от протести на защитници на човешките права срещу политиките на Китай.

Бах заяви след отлагането на игрите, че се надява огънят "да бъде светлината в края на този тъмен тунел, през който всички ние ще преминем заедно".

Дневник