145 души от 9 до 65 години от цялата страна се състезаваха днес за медалите на "Шуменско плато 2020 - Колоездене, Бягане и Дуатлон". За втора поредна година надпреварата се проведе по южните склонове на Платото.

Организаторите от Велоклуб "Илчов баир" бяха направили трасето по красиви горски пътеки, полски и асфалтови пътища, преминаващи край Хан Крум, Троица, Осмар, Новосел и Кочово. Стартът бе даден на стадиона в Троица, където поздравления към участниците отправи кметът на селото Христина Йорданова.

Състезателите можеха да избират между 2 велосипедни дистанции - 43,5 км и 21,5 км. Бегачите тичаха 22 км, а дуатлонистите 12,5 км, след колоездене на дългата дистанция.

В най-масовата възрастова група 18 - 39  г. на веломаратона, дистанция 43,5 км, победи Владислав Гюров от София. В категория "40+ години" победи Жеко Стойчев от Казанлък. При жените на същата дистанция златото грабна Венцислава Цачева от Варна.

В дисциплината полумаратон, при мъжете до 39 г. първи финишира Веселин Савков от "Илчов баир", а при ветераните 40+ купата отиде у Милко Сакаров от Варна. Сред жените най-бърза бе Валентина Иванова от Шумен. На същата дистанция 21,5 км при децата първи стана 12-годишният Огнян Николаев от Търговище, а при юношите до 16 г. Боян Георгиев от Сливен.

В дуатлона при мъжете победиха състезатели от Варна - Димитър Карабахчиев и Калина Стоева.

За втора предна година имаше и надпревара за велосипеди с електрическо подпомагане на задвижването. На старта застанаха само трима състезатели, като купата взе Ангел Станев от Пловдив.

Съорганизатори на състезанието са община Шумен, община Велики Преслав, ПП „Шуменско плато“  и Североизточното държавно предприятие.