В луди последни обиколки Люис Хамилтън успя да спечели Гран при на Великобритания, пресичайки финала на "Силвърстоун" със спукана гума. Световният шампион триумфира за седми път в домашната си надпревара и се откъсна пред съотборника си Валтери Ботас в битката за титлата.

Три обиколки преди края на състезанието болидите на "Мерцедес" бяха сигурни за двойна победа. Тогава Ботас спука предна лява гума и трябваше да влезе в бокса за смяна, което го извади от точките.

Хамилтън също спука гума, на влизане в последната обиколка. Световният шампион обаче имаше аванс от над 30 секунди пред Макс Верстапен и прекоси финала пръв.

Нидерландският пилот на "Ред бул" завърши втори, а трети на подиума се качи Шарл Льоклер с "Ферари".

След четири кръга от началото на сезона Хамилтън води с 30 точки пред Валтери Ботас. Финландецът завърши едва 11-и и не взе нито една точка.

Двата болида на "Мерцедес" имаха много голямо предимство пред останалите тимове и на практика не срещнаха проблем в 52-те обиколки. По-интересни бяха битките в средата на колоната, където пилотите често сменяха позициите си.

Надпреварата беше белязана от две катастрофи, предизвикали и излизане на колата за сигурност. Пръв отпадна Кевин Магнусен с "Хаас" след контакт с Алекс Албън, а тежка катастрофа претърпя Даниил Квят с "Алфа Таури".

Дори и след двата рестарта нямаше проблеми за Хамилтън, който умело запази гумите и в цялото състезание не даде шансове на Ботас да го доближи. В последните три обиколки имаше три спукани предни леви гуми. Освен Хамилтън и Ботас, проблем имаше и Карлос Сайнц, който също изпусна позиция в зоната на точките.

В топ 10 зад Хамилтън, Ботас и Верстапен се наредиха още: Даниел Рикардо ("Рено"), Ландо Норис ("Макларън"), Естебан Окон ("Рено"), Пиер Гасли ("Алфа Таури"), Алекс Албън ("Ред бул"), Ланс Строл ("Рейсинг пойнт") и Себастиан Фетел ("Ферари").

След седмица предстои още един старт на "Силвърстоун", който ще отбележи 70-ата годишнина от създаването на Формула 1.