22 пилоти и навигатори, печелили шуменското състезание през годините от 1970 г. до сега дадоха старт на 50-тото юбилейно издание на автомобилното състезание. А преди да участват в официалната церемония раздадоха на феновете автографи и се снимаха с тях.

Шампионите, които присъстваха на 50-ия старт на рали „Стари столици“ са: Крум Дончев и Стойко Вълчев, Стоян Радев, Белчо Милев, Светослав Дочков, Красимир Петров, Констанца Томова, Стефан Георгиев, Радослав Козлеков, Ясен Попов, Бойко Игнатов, Никола Попов, Рафи Кадир, Петър Йорданов, Лазар Тевекелов, Данчо Данчев - Данчони.

Петима от печелилите рали „Стари столици“ през годините, участват и в днешната надпревара, която бе открита официално пред хотел „Шумен“ - Мирослав Ангелов, Йордан Атанасов, Ангел Башкехайов, Георги Василев, Стефан Добрев и Янаки Янакиев.

25 екипажа минаха под арката на церемониалния 50-ти старт на ралито днес. От предварително заявените отпаднаха Тихомир Стартиев с навигатор Калоян Атанасов, заради повреда в колата им Пежо 208 R2, а заради неотложни ангажименти ралито пропускат Пламен Пантелеев/Красимир Механджийски с Фолксваген.

Всички пилоти и навигатори бяха единодушни, че очакват интересно и оспорвано  състезание и изразиха задоволство, че в ралито се завръщат скоростните етапи край Велики Преслав и Върбица, където днес ще протече първия етап от надпреварата.  В днешния ден екипажите ще карат 4 скоростни отсечки.

Мирослав Ангелов/Георги Гаджев с Шкода Фабиа  (АСК Мегапорт спечелиха първия етап от 50-тото рали „Стари столици“. Екипажът спечели три от четирите скоростни етапи с общо време 00:26:29.9 минути.

Втори на  00:00:08.3 секунди днес останаха Йордан Атанасов/Ангел Башкехайов Мицубиши Лансер Ево 9 (АСК Арт Моторспорт). Съотборниците им Георги Янков/Цветан Балджиев Мицубиши Лансер Ево 9 са трети днес с общо време след четирите скоростни отсечки от  00:28:11.4 мин.

Мартин Сурилов/Здравко Здравков спечелиха първия скоростен етап днес, но след това отпаднаха от състезанието заради повреда в скоростната кутия. Другият местен екипаж, който има шанс за почетната стълбичка Христо Атанасов/ Марин Иванов от Велики Преслав със Ситроен С2 (АСК Бултранс рали тим завърши днес с пето време 00:28:15.2 мин.

Утре екипажите ще карат 5 скоростни етапа, които са край Шумен.