353 участници от шуменските училища се включиха в 51-то издание на най-старото масово лекоатлетическо състезание в Шумен - Крос „Златна есен“. Традиционно надпреварата се проведе в Градската градина, като по алеите й бягаха ученици от 3 до 12 клас.

Лекоатлетите бяха разделени в три възрастови групи, като момичета и момчета бягаха отделно. Заради наложените Covid-19 мерки, между стартовете имаше паузи от 20 минути, за да не се събират всички състезатели на едно място.

Дистанциите, на които се състезаваха учениците бяха различни за отделните възрастови групи. За учениците от 3-4 клас бе 250 м., за тези от 5-6 и 7-8 клас – 500 м.  Девойките 9-12 клас също бягаха половин километър, а юношите – 1000 м. Класиралите се на първите шест места получиха фланелки и грамоти, а най-бързите трима лекоатлети във всяка възраст - и медали. Бяха раздадени и отборни купи, както и такива за най-масово участие на ученици от началните, основните и средните училища.

В комплексното класиране победители станаха атлетите на СУ „П. Волов“ с 39 т. Те взеха и купата за масовост при средните училища. Второто място в отборната надпревара бе за СУ „Сава Доброплодни“ с 31 т., третото  - за II ОУ „Петър Берон“, чиито възпитаници спечелиха и купата за масовост при основните училища. При началните училища с най-много състезатели се представи НУ „Княз Борис I“, което отреди на школото купата за масовост при най-малките.

След оспорвани бягания във всички възрастови групи бяха излъчени и победителите на крос „Златна есен“ за 2020 г.

При момичета 3-4 клас най-бързи бяха Зара Маринова от НУ „Княз Борис I“, Христислава Руменова от II ОУ „Петър Берон“ и Мариела Сашкова от ОУ „Св.СВ. Кирил и Методий“ село Царев брод.

При момчетата в тази възрастова група първи е Никола Спасов от НУ „Илия Р.Блъсков“, а  втори и трети финишираха възпитаниците на II ОУ „Петър Берон“ Даниел Емилов и Александър Крумов.

Най-бърза при момичетата 5-6 клас бе Рая Петрова от СУ „Сава Доброплодни“. За сребърния медал се пребори Синем Нехатова от СУ „П. Волов“, а бронза взе Селин Невзат също от СУ „П. Волов“.

При момчетата 5-6 клас първото място спечели Симеон Костадинов от СУ „П. Волов“. Втората позиция зае Александрос Зетциадис от СУ „Сава Доброплодни“, трети е Енес Мустафов от СУ „П. Волов“.

Аделина Сашо Павлова от СУ „Йоан Екзарх Български“ бе най-бързото момиче при учениците 7-8 клас. След нея финишираха Калина Димова от II ОУ „Петър Берон“ и Андрея Стоянова от СУ „Сава Доброплодни“.

При момчетата в тази възрастова група, в която имаше най-много участници, първи е Кристиян Драгомиров от ППМГ „Нанчо Попович“. Сребърния медал спечели Добромир Димитров от СУ „П. Волов“, а бронзовия Атанас Атанасов също от СУ „П. Волов“.

При най-големите девойки и юноши 9-12 клас победители станаха Мария Ташева от СУ „Сава Доброплодни“ и Мелих Мехмед от ПГМЕТТ. При девойките тройката допълниха Даниела Златкова от ППМГ „Нанчо Попович“ и Валентина Александрова от СУ „Сава Доброплодни“. При юношите сребърния и бронзовия медал спечелиха съответно Еркан Закир от СУ „П. Волов“ и Стефан Кертиков от ПТМЕТТ.

Ежегодният лекоатлетически крос „Златна есен“ се организира от УСШ „Хан Крум“, със съдействието на Община Шумен.