България и САЩ подписаха рамкови документи за сигурността на 5G мрежите и на ядрената енергия, което стана в присъствието на премиера Бойко Борисов и - чрез видео връзка - на държавни секретар Майк Помпео, съобщи правителствената пресслужба.

Двете декларации са определени като "ключови документи" и макар да са със силата на меморандум за разбирателство, а не с обвързваща сила, от тона на тази за комуникационните мрежи от пет опоколение може да се допусне, че България приема позицията на Вашингтон, че оборудването на китайски компании е нежелано в тях.

Проблемът е, че и трите големи мобилни оператора в страната изградиха и вече тестват своите 5G мрежи, основани на техника на "Хуауей" (Huawei). Ако от българско-американската декларация последват решения на правителството за премахването на това оборудване, трябва да се изясни с колко време това ще забави масовия достъп до такава услуга. Също важен е и отговорът кой ще поеме разходите за промяната, възлизащи на стотици милиони евро и вероятно достигащи и надхвърлящи 1 млрд. лв.

Инвестициите в скорошно въвеждане на бързи комуникационни и 5G мрежи е сред областите, за които Европейската комисия насърчава държавите членки да подготвят планове според антикризисния фонд за борба с последиците от пандемията. Но не е ясно дали - ако България евентуално поиска евросредснва за подмяна на китайско оборудване - Съветът на ЕС би одобрил такива планове.

"Държавният секретар на САЩ изтъкна отлично свършената съвместна работа за подготовката за изграждането на мрежите от пето поколение и изрази увереност, че с подписването на декларацията ще се гарантира целокупната сигурност на евроатлантическото семейство", се казва в съобщението он правителствената пресслужба.

"По думите на Помпео защитените мрежи за 5G технологии ще позволят всички заинтересовани оператори да бъдат обучени да работят така, че да се гарантират сигурни мрежи не само за България, но и държавите членки на ЕС и НАТО", допълва текстът.

Европейската комисия има приницпна позиция и инструментариум за доставчиците за 5G мрежи с препоръчителна сила. Но няколко държави, включително Великобритания, а неотдавна и Швеция, решиха да не допускат китайски компании до тях. Германия все още държи отворена вратата за "Хуауей" - водещият световен доставчик на такава техника - докато преценява баланса между сигурност, разходи и загуба на време до появата на конкурентна като качество европейска или американска алтернатива. Ако Берлин се откаже от китайско оборудване, почти сигурно ще последва такова решение и на Франция и други държави, които още изчакват.

"Нашите комуникации трябва да бъдат чисти, защитени, прозрачни, етични и спазващи всички необходими законови норми за защита на личните данни", заявил министър-председателят. Борисов е казал, че 5G мрежите "ще бъдат изграждани на основата на принципите за свободна и честна конкуренция, прозрачност и върховенство на закона."

Никъде в съобщението дори не се споменава Китай, но заместник-държавният секретар Кийт Крак, който присъства в София на церемонията, определи момента като исторически. "Както отбеляза премиерът, светът се събужда и отваря очи за опасностите, които биха били скрити от ненадеждните доставчици в мрежите от пето поколение. Ние трябва да осъзнаем този риск. Трябва да осъзнаем, че чистата мрежа е от жизненоважно значение за икономическото сътрудничество, за сигурността и България се присъединява към държавите от ЕС, които са вече част от чистата мрежа", добавил той.

За Вашингтон "чиста мрежа" без колебание означава едно - никакво участие на китайски доставчици. САЩ дори предупредиха партньорите си, че няма да споделят изцяло информация от сферата на сигурността с онези от тях, които са с китайско оборудване.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова и помощник-държавният секретар в Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ Кристофър Форд подписаха Mеморандум за разбирателство между двете правителства, чието съдържание тепърва ще бъде публикувано.

Става дума за стратегическо сътрудничество в областта на ядрена енергия за граждански цели, а според министър Петкова документът "ще допринесе и за изпълнение на нашия основен приоритет за постигане на диверсификация на енергийните източници" и намаляване на въглеродните емисии чрез ядрената енергетика.

"Подписваме документ с фантастичен партньор като България. Нашето партньорство е стратегическо и от голямо значение за множество области, включително националната, енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници", е заявил от Кристофър Форд, се казва в съобщението на българското правителство.

В съобщението за този меморандум за двустранно сътрудничество, "предвид интереса на България към нови сигурни ядрени енергийни технологии за граждански цели, развивани от САЩ", се говори за ЕС. "В контекста на Зелената сделка за постигане на климатична неутралност до 2050 г. България има намерението да разшири своята ядрена програма със сигурни технологии от най-ново поколение", защото "целта на Европейската зелена сделка не може да бъде реализирана без използването на ядрената енергия за мирни цели".

Дневник