Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф отхвърли предварителните условия, поставени от избрания за президент на Съединените щати Джо Байдън за връщане на страната му към ядреното споразумение, предаде Би Би Си.

Зариф коментира думите на Байдън, че Техеран трябва да се върне към "стриктно спазване на ядреното споразумение" от 2015 г., от което обаче САЩ се изтеглиха през 2018 г. по искане на американския президент Доналд Тръмп, възстановявайки и американските санкции. Вашингтон твърдеше, че така Техеран ще се съгласи на предоговаряне на "много лошата" (по думите на Тръмп) сделка, но очакванията не се сбъднаха.

Напрежението по темата със сделката ескалира след убийството на ядрения учен Мохсен Фахризаде в Иран, което страната свързва с Израел и опозицията в изгнание, а някои експерти говорят за следи от САЩ или за опит да се осуети връщане към сделката по време на мандата на Байдън.

Байдън даде заявка, че с началото на мандата му може да има връщане към сделката, ограничаваща степента на обогатяване на уран (и количеството му) в ислямската република и даваща възможност за инспекции на ООН на ядрената ѝ програма.

Ултиматумът

В последните две години обаче Иран наруши редица поети ангажименти в отговор на изтеглянето на САЩ и като част от натиска върху европейските партньори да работят с Вашингтон за решаване на проблема. Още една крачка бе направена тази седмиаца, след като парламентът прие закон, задължаващ властите да увеличат степента на обогатяване на уран, ако няма промяна в американските санкции до два месеца. Президентът Хасан Рохани бе против, а върховният водач Али Хаменей все още не е коментирал (негова е последната дума по въпроса).

На видеоконференция с домакин Италия Зариф заяви, че САЩ са "нарушили сериозно" резолюция на ООН за сделката и че трябва да "спрат нарушенията на международното право". В момента Вашингтон "не е в позиция да налага условия", каза той.

Изтичането на двумесечния ултиматум - седмици след влизането на Байдън в Белия дом догодина - би било още един удар по споразумението от 2015 г., което европейските партньори все още виждат като гарант за регионалната сигурност. Техеран, от друга страна, настоява, че ядрената му програма е само с мирни цели.

Миналия месец Международната агенция за атомна енергия заяви, че Иран вече разполага с над 12 пъти повече обогатен уран, отколкото позволява споразумението.

Дневник