Ние не предвиждаме раздяла с никой. Нашия електорат, нашите избиратели, нашата партия ние си харесваме господин Пеевски и смятаме, че господин Пеевски направи много и за страна, за хората, особено в пандемичната криза, а за нашия електорат, да не говорим, това каза днес пред БНР зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев. Отговорът му беше на въпрос, дали движението предвижда раздяла с емблематични имена, към които има негативни отношение в обществото, по подобие на БСП, изключили през седмицата председателят на пловдивската организация Георги Гергов."

През тази седмица името на депутата от ДПС Делян Пеевски отново излезе на светло, след като президентът обяви, че премиерът Борисов е ортак с него в бизнеса и политиката. За да отговори министър-председателят прекъсна традиционният брифинг за епидемичната обстановка и отрече да има връзка с депутата от ДПС, а партията му да получава скрита подкрепа от ДПС.

Борисов добави, че не е виждал депутата "от години" и че ДПС си има почетен председател и председател. На няколко пъти премиерът намекна, че повдигането на темата отново е заради отчитания от социолозите спад в рейтинга на БСП - защото "спихват и няма с какво да се хранят".

История на разграничаването от Пеевски

Изявата на Борисов от тази седмица е поредно демонстративно разграничаване и намекване за връзки на президента с Делян Пеевски. През лятото - в разгара на антиправителствените протести - премиерът обяви, че президентът е фигурант, чието служебно правителство е било наредено от Шиши - прякор, използван в карикатури, шеги и вероятно в лични разговори за Пеевски. Изявлението му дойде ден след като обяви освобождаването на трима министри заради зависимости от ДПС в опит да свали напрежението от един от най-многобройните протести пред Министерския съвет с искане за оставката му. Тогава министър-председателят заяви, че обвързването му с Пеевски е част от "добре подбрана обществена тактика" на опонентите му.

През февруари 2016 г. Борисов бе поставен в неудобна ситуация, когато на среща с българи в Лондон един от тях го попита "Започнахте ли да виждате в огледалото образа на Пеевски?". Дни по-късно премиерът заяви, че няма никакви зависимости и в огледалото вижда само себе си. След това той изненадващо разпореди и спиране на обществена поръчка за магистрала "Хемус" заради съмнения за връзки на фирмите с Пеевски и Златев, а депутатът от ДПС постепенно обяви оттегляне от няколко големи компании - "Булгартабак", отказ от покупка на "Химко" - Враца, телевизия "Канал 3", и обяви, че няма да прави бизнес в България, защото това пречело на фирмите и на партньорите му. Всичко това стана повод през април 2016 г. Борисов да заяви "Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната и много скоро вече няма да е дъвка".

По повод поредното разграничаване на премиера от Пеевски днес Йордан Цонев коментира: "Не знам кога Борисов е прав, когато казва, че той (Пеевски б.а.) е свършил много по отношение на много неща, като яснотата за собствеността на медиите със законите, които е внасял, или за направеното в хода на пандемичната криза или когато казва, че бяга от него като дявол от тамян, това си е негова работа". Зам.-председателят на ДПС подчерта, че в последните години, при всички избори, най-много номинации от областните и общински структури, след председателя на партията, има Пеевски. "Доколкото зависи от партията няма да има такава раздяла", повтори Цонев.

Всички се разграничават, а искат подкрепа от ДПС

Попитан, защо всички партии избягват да ги обвинят "в пакетиране" с ДПС, той каза, че няма обяснение на това поведение. Според Цонев това е лицемерие, защото след публичното разграничаване представители на всички партии търсят подкрепа от ДПС. "Няма политическа партия, която да не ни гони по коридорите (за подкрепа, б.а.), май трябва да го документираме това, за да се сложи край на лицемерието", допълни депутатът.

Той каза, че основната цел на ДПС е да се представим добре на предстоящите парламентарни избори и да се опита да убеди всички, че тяхната програмата за ускорено догонващо развитие, е пътя, по който България трябва върви в следващите години. Цонев отрече партията на всяка цена да иска да влезе във властта.

Зам.-председателят на ДПС прогнозира, че след изборите ще има силно фрагментиран парламента и ще е трудно да се състави правителство. "Лесно никой не ни е обещал, затова казваме, че трябва да се възстанови диалогът между институциите и политическите сили. После да се състави силно правителство", обобщи Цонев.

Дневник