Руският опозиционер Алексей Навални обяви, че се връща в Москва в неделя. Навални, лекуван в Берлин след отравяне през август миналата година, се прибира след като - по собствените си думи - навярно е "почти здрав" и най-накрая може да се прибере.

"Купих билети", съобщи в "Инстаграм" Навални. "Тази сутрин правих лицеви опори и клякания и дори бърпи (упражнение, включващо клякане, подскок и лицева опора - бел. ред.)... осъзнах, че е настъпил моментът, който очаквах".

Най-известният руски опозиционер обяви решението си ден след като към московски съдия бе отправено искане условна присъда, действаща срещу него, да бъде сменена с реална. Става дума за делото "Ив Роше", по което през 2014 г. той бе признат за виновен, че убедил едноименна компания да сключи неизгоден договор. Според Федералната служба за изпълнение на наказанията условната присъда от 3 години и половина (която според Европейския съд за правата на човека е несправедлива) не се изпълнява със задълженията за контрол, вменени на Навални, и това мотивира искането той да влезе в затвора.

В края на декември се появи още едно дело - за мошеничество в особено големи размери. "Оцелях. И сега (руският президент Владимир) Путин, дал заповед за убийството ми, врещи в бункера си и казва на слугите си да направят всичко, за да не се върна. Слугите му действат както обикновено, измислят нови наказателни дела срещу мен," пише Навални.

Пет месеца по-късно

Състоянието на Навални рязко се влоши по време на полет между Томск и Москва през август 2020 г. След аварийно кацане в Омск се наложи той да бъде поставен в изкуствена кома и хоспитализиран в омската спешна болница, но след усилия на близките му и неговия Фонд за борба с корупцията бе транспортиран в болница "Шарите" на фона на съмнения, че може да е отровен.

"Шарите" потвъри това и обяви че е използвано нервнопаралитично вещество от групата "Новичок". Анализът, потвърден от независими лаборатории във Франция и Швеция, породи напрежение между Запада и Русия и доведе до европейски санкции срещу институти и руски официални представители.

Кремъл се съмнява Навални да е бил отровен, подобни нагласи има и в руското общество. Русия твърди, че не е получила доказателства нито от Берлин, нито от Организацията за забрана на химически оръжия (ОЗХО).

През декември разследване с участието на сайта Bellingcat свърза отравянето с руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) и посочи осем агенти, които са го наблюдавали в последните месеци от пътуванията му. САЩ посочиха ФСБ като отговорна. Руският президент Владимир Путин намекна, че Навални действително е следен заради предполагаема връзка с американските спецслужби, но това не означава, че си струва да бъде отровен.

    "Въпросът "да се върна или не" никога не е стоял пред мен. Просто защото не съм избягал. Оказах се в Германия, в реанимационно легло, по една причина: опитаха се да ме убият."

Алексей Навални, опозиционер

Навални, обвинявал Путин, че лично е одобрил покушението срещу него, публикува малко след разследването на Bellingcat запис от разговор, според който един от агентите на ФСБ потвърждава връзката си с отравянето.

Дневник