Руският опозиционер Алексей Навални получи ефективна присъда от три години и половина, след като съд в Москва замени с нея условна с изпитателен срок, изтекъл миналата година. С този ход Навални, най-известният критик на властта, се оказва извън политиката малко над половин година преди парламентарните избори на 19 септември 2021 г.

Това реши Симоновският съд на изнесено заседание в Московския градски, започнало тази сутрин и приключващо с четене на присъдата в момента на тази публикация.

Присъдата удовлетворява искането на Федералната служба за изпълнение на наказанията, която именно настоя условната присъда срещу Навални от 2014 г. да се замени с ефективна. ФСИН, която отговаря за затворите, твърдеше, че присъдата от 2014 г. от 3 години и половина е с петгодишен изпитателен срок, но той е удължен до 29 декември 2020 г. заради неявяване на Навални за мярката "подписка".

С днешното решение съдът се съгласява с това. Отговорът на опозиционера бе, че дори напускането на Русия не е било по негова собствена воля, а при пресичането на границата е бил в изкуствена кома след отравяне с нервнопаралитично вещество, а след това се е възстановявал в Германия.

Навални обаче няма да прекара три години и половина в колония, а 2 години и осем месеца, тъй като времето, прекарано от него под домашен арест, се счита за част от присъдата.

Неговият Фонд за борба с корупцията (ФБК) вече свика нови протести в подкрепа на Навални.


Алексей Навални и брат му Олег бяха осъдени през 2014 г. - първият условно за три години и половина, а вторият ефективно за същото време - по т. нар. дело "Ив Роше". Две години преди това генералният директор на компанията "Ив Роше Восток" заяви, че техен съвместен бизнес я е ощетил за 55 млн. рубли, предлагайки транспортни услуги на завишени цени. В хода на делото "Ив Роше" се отказа от претенциите си и заяви, че не ѝ е нанесена вреда. През 2017 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви присъдата за "произволна".

Заседанието, започнало сутринта, премина при засилено присъствие на силите на реда в района на Московския градски съд, а според руски медии е отцепен и важен площад в Санкт Петербург, вероятно като мярка срещу евентуални протести. Привърженици на Навални опитаха да послушат призива на екипа му да се съберат в района, за да протестират. Според организацията "ОВД-Инфо" най-малко 300 души са били задържани от силите на реда.

Сериозно обаче бе и присъствието на чуждите дипломати. Няколко часа след предупреждения от руските власти Московският градски съд отбелязва за РИА "Новости", че никога не е имало толкова много представители на чужди държави по дела на руски граждани. Нещо повече, "дори когато става дума за чуждестранни граждани, винаги има не повече от един или двама представители на посолства."

"Путин Отровителя"

Преди съдебният състав да се оттегли за няколко часа малко след 16 ч. българско време, за да вземе решението си за присъдата, Навални критикува президента Владимир Путин в яростна реч.

 

Опозиционерът има предвид именно Путин, когото обвинява за отравянето си (и когото е наричал още "крадливия дядо от бункера"). Той каза още, че "единственият метод (на президента) е да убива хората. Колкото и да се преструва, че е велик геополитик, ще остане в историята като отровителя. Имало едно време Александър (Втори - бел. ред.) Освободител, Ярослав Мъдри и Путин Отровителя в бельото."

Отравяне с "Новичок" чрез бельото е една от версите за покушението в Томск през август, която самият Навални споделя.

Спор за документи и язвителни подмятания

Спорът на Навални с прокуратурата и ФСИН се завъртя около въпроса за изпратени документи по време на престоя му, с които той твърди, че недвусмислено е обяснил ситуацията на ФСИН. Двете страни говореха на различен език и за това дали рехабилитацията (официалната руска позиция е, че няма данни Навални да е бил отровен, още по-малко с вещество от групата "Новичок") е достатъчно уважителна причина той да не се прибере в Русия и дали е част от лечението.

"Изпаднах в кома, след това дойдох в съзнание, напуснах болницата, свързах се с адвоката си и ви изпратих документ, с който заявих къде съм. Разбира се, че не бях вкъщи! Какво повече можех да направя?" попита Навални. Негов адвокат се обърна към ФСИН с въпроса дали болнично лечение и физиотерапия са уважителни причини за неявяване.

ФСИН твърди, че наличните документи не могат да потвърдят тази версия, но и че те се получени. Пред съдията неин представител, попитан дали при получаване на документи те е проверен адресът, подаден от Навални, отговаря с "не", но и че изпратените материали не са съдържали доказателства за уважителните причини.
 

Навални отрече и настоя, че е предал всичко необходимо, а защитата му добави нови към съдебните материали, срещу което прокуратурата не възрази, но видя несъответствие в датата на подаване и посочените за инспекция моменти (т.е. Навални е уведомил, че няма да може да се яви за подписка със закъснение). Прокуратурата не вижда проблем в това да има медицински документи за състоянието на Навални, но не разбира какво е правил той в Берлин от изписването си през септември до януари.

Късно след обяд прокурорът по делото няколко пъпи попита Навални дали ФСИН го е безпокоила, докато е бил хоспитализиран. "Да, както лежа, при мен идва жена и започва да чете постановление, че ФСИН ме безпокои," отговори в единия от случаите опозиционерът. "Аз не можех да ходя. Учих се на всичко наново. С това се занимавах, въпреки това изпратихме писмо в инспекцията. Рехабилитацията е част от процеса на лечение."

Прокуратурата освен това обвини Навални, че не зачитал условията на присъдата си, въпреки че е "единственият гражданин на Русия, осъждан условно два пъти" и с това съдът е показал "човечно отношение" към него.

Дневник