Сдружението за модерна търговия (СМТ), в което членуват повечето хранителни и някои нехранителни хипермаркети, апелира мерките за ограничаване на дейността на големите нехранителни магазини да не бъдат удължавани след 11 април, както и големите търговски центрове тип "мол" и "ритейл парк" да бъдат отворени от 12 април, а не от 1 май. Така ще бъде избегнато усложняване на финансовата ситуация за някои компании и ще бъде ограничена задълбочаващата се криза в нехранителния ритейл сектор, предизвикана от затварянето на обектите с площ над 300 кв. м. и на търговските центрове, посочва сдружението и допълва, че отварянето на магазините ще има спасителен ефект върху цялата екосистема от свързани с ритейла бизнеси и за приходите в държавния бюджет.

По-късно затворените вериги написаха отворено писмо до премиера и няколко министри, в което се противопоставят на затварянето си, в което виждат неравнопоставеност, и обявяват, че ако не бъдат разбрани, може да се стигне до протести и различни форми на гражданско неподчинение.

"Считаме, че в търговските обекти с площ над 300 кв.м, предлагащи нехранителни стоки при спазване на хигиена и дистанция, не се наблюдават струпвания на хора и потокът от клиенти не оправдава наложената забрана за посещения. Противоепидемичните препоръки и мерки са в пъти по-ефективни и адекватно приложими при по-голяма площ на магазините, а затварянето им води до пренасочването на целия клиентски поток от стотици хиляди хора към по-малки обекти, където при по-малка площ нерядко се струпват хора", обявяват веригите.

На тези магазини със заповед на здравния министър бе забранено да работят от 22 март. Три дни по-късно с указания на министъра на икономиката им бе разрешено да работят, ако сведат площта си до въпросните 300 кв.м. Заради взрив на недоволство от заведенията, няколко часа след указанията премиерът Бойко Борисов нареди разхлабването да се отмени. Мотивира се с това, че мерките са въведени само за 10 дни и че трябва да бъдат еднакви за всички.

Магазините отново поставят въпроса за критерия от 300 кв.м и допълват, че предлаганите от тях продукти са материали и инструменти за спешни и неотложни ремонти; ВиК части; електрически части; уреди за отопление; мебели; потребителска едра и дребна техника и електроника; комуникационни устройства, също биха могли да се отнесат, наред с хранителните, към стоките от първа или съществена необходимост, до които към момента клиентите имат съвсем ограничен достъп.

Смятат, че тяхното затваряне води до струпване в по-малки магазини, които продават същите стоки и в крайна сметка са стига до нелоялна конкуренция.

Подчертават, че работят изцяло на светло, плащат данъците си тук и осигуряват много работни места, за които плащат пълните осигуровки. Сегашната ситуация води до изключително големи щети за нашия бизнес и затова ние очакваме адекватна подкрепа от страна на държавата, посочват те в писмото си.

Предлагат освобождаването от данък сгради и такса смет за периода на затваряне на обектите и освобождаването на компаниите от данък печалба за 2021 година.

Посочват, че дискриминационните мерки трябва да бъдат преустановени и на свой ред след заведенията, казват, че мерките трябва да важат за всички, независимо от размера, а на магазините за храни да се забрани да продават нехранителни стоки, които не са от първа необходимост. Посочват, че такава била практиката в много страни от ЕС.

Писмото е подписано от 17 вериги: "Технополис", "Техномаркет", "Техмарт", "Мосю Бриколаж", "Прктикер", "Практис", "Хиполенд", "Хоум макс", "Спорт депо", "Мат стар", "Мания", "Домко", "Аико", "Карпет макс", JYSK, "Зора" и "Декатлон".

Дневник