В петък на 20 май от 19:05 ч. Симфониета – Шумен ще изнесе концерт заедно със специалните гости от Турция – диригентът Севал Кадиоглу и солистът Толга Салман, които ще ни представят за първи път на шуменска сцена инструмента бандонеон. Ще се потопим в ритмите на страстното Tango Nuevo от Астор Пиацола, нежният Романс от Георгий Свиридов, старинния танц Павана от Габриел Форе и колоритната сюита „Telli Turna” от турския композитор Невид Кодали.

Севал Кадиоглу е роден в Хасково в семейството на музиканти. Първи уроци по музика му преподава неговият баща, който е работил, като фаготист в Хасковски симфоничен оркестър. По-късно, когато Севал Кадиоглу е 12-годишен, семейството му емигрира в Република Турция. Там той продължава музикалното си образование в Държавна консерватория – Анкара. След дипломирането си, през 2000 г. записва магистратура в Нов Български Университет. Там той изучава цигулка, хорово и оркестрово дирижиране. Завършва майсторски класове по цигулка при проф. М. Минчев, проф. С. Кравченко, А Марков. Изнася рецитали, концерти като солист със симфоничните оркестри на Адана и Бурса /Република Турция/, Сливен и Хасково и участва в концерти с камерни формации. През 2014 г. Севал Кадиоглу завършва втора магистратура "Оркестрово и Хорово дирижиране" в АМТИИ – Пловдив при маестро Георги Димитров.
Севал Кадиоглу е често канен гост-диригент на Държавен синфоничен оркестър – Шумен. В настоящия момент маестро Кадиоглу работи в Държавен симфоничен оркестър – Бурса.

Толга Салман получава музикалното си образование в Турция и Германия. Повлиян от легендите в танго музиката като Астор Пиацола, Дино Салуци и Орхан Авшар, той насочва усилията си към бандонеона. По същото време среща майсторите на бандонеона Дино Салуци и Хектор Юлисес Пасарела и разширява репертоара си.

Салман и неговият брат, виолончелистът Корай Салман, основават Дуо Салман и изнасят концерт заедно с оркестъра на Хектор Юлисес Пасарела под покровителството на Фондация Феделе Фенароли в Ланчано, Италия, където те интерпретират концертни танга от 40-те и 50-те години на XX век.

Толга Салман участва като солист с Академичен Оркестър Башкент, Ансамбъл Бозок, Тангорома, Notre Dame de Sion /Orchestra`sion/, Дуо Толга Салман-Ончур Ончурсел, квартетът от виолончела Челистанбул, Камерния оркестър при Университет Яшар, Ансамбъл Нодус, Камерен оркестър Мили Ре, Анатолийския университет, Общински Симфоничен Оркестър  Ескишехир, с държавните оркестри на Истанбул, Измир и Анталия. Работил е с известни диригенти като Хектор Юлисес Пасарела, Ертуг Коркмаз, Антонио Пироли, Ендер Сакпънар, Андрю Грийнууд, Орчун Орчунсел, Алесандро Чедроне, Мюниф Акалън, Хакан Шенсой, Стефано Мацолени, Патриция Печара. Изнася концерти предимно с tango nuevo от Астор Пиацола с известната композиторка и пианистка Филиз Сей в Истанбул и Анталия.

Толга Салман е канен солист на Фестивалът на баноднена, организиран ежегодно от 1996 година насам от отдела по култура при община Крефелд в гр. Крефелд, Германия, където се предполага, че е произведен първият бандонеон. Заедно с Ансамбъл Нодус, артистът участва в премиерата за Турция на пародията от Карлос Гардел на Tango Aleman от немско-аржентинския композитор Маурисио Кагел. Отново Толга Салман участва в премиерата на „Меса на Буенос Айрес” от аржентинския композитор Мартин Палмери заедно с Държавен Оркестър Измир и Държавен Полифоничен хор под диригентската палка на Алесандро Чедроне на заключителния концерт по случай 40 години Държавен Симфоничен Оркестър Измир, проведен в Античния театър в Ефес. След като името му е включено в списъка на танго-музикантите през 2004 година, Салман свири на бандонеон с буквите АА, които показват, че е направен от майстора  Алфред Алнолд (1932). Възстановен от германския експерт Карлсен Хевелинг, този бандонеон е бил на известния турски виртуоз на бандонеона и диригент Орхан Авшар и е подарен на Салман от архитекта Абдула Ебусудоглу след рецитал с бандонеона в Истанбул.

ШУМ.БГ