Европейският съюз (ЕС) даде на Полша още време, за да овладее конституционната криза и оттегли заплахата да отправи официално становище тази седмица във връзка със спорните съдебни реформи в страната, предаде "Ройтерс".

Европейската комисия (ЕК) започна разследване срещу Варшава, след като правителството прие промени в начините на работа на конституционния съд. Според критиците те ще попречат на магистратите да отстояват демократичните ценности и да търсят баланса между трите власти.

Миналата седмица ЕС предупреди Полша, че има срок до понеделник (23 май) да отбележи напредък в решаването на конституционната криза, в противен случай страната ще бъде заплашена от отнемане на правото й на гласуване в ЕС – нещо, което никога досега не е правено.

След среща с полския премиер Беата Шидло във вторник обаче зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс заяви, че страната сама трябва да намери решение на кризата.

"Напълно съм съгласен с твърденията на полския министър-председател, че това е единствено и само полски проблем", обясни Тимерманс пред репортери във Варшава. Говорителят на комисията Маргаритис Схинас допълни, че скоро не се очаква финално решение за продължаване на процедурата срещу Полша.

Откакто дойде на власт през миналия октомври, партията "Право и справедливост" засили контрола си върху ключови институции, включително тайните служби и обществените медии.

Освен това управляващите приеха закон, с който се увеличава броят на конституционните съдии, необходим за взимане на решения. Наред с това правителството промени реда, в който се разглеждат исковете, и отмени назначенията, направени от предходния кабинет.

Самият съд отказа да се съобразява с новите разпоредби.

Сега ЕК трябва да намери тънкия баланс между взимането на мерки Варшава да не наруши законодателството на съюза, но и да избегне влошаването на отношенията със страна членка в момент, в който блокът се опитва да овладее имигрантската криза и е в очакване на референдума във Великобритания за членството й в ЕС.

След разговорите с Тимерманс Беата Шидло, която в емоционална реч миналата седмица обяви, че няма да се поддаде на ултиматуми, обяви, че правителството е намерило начини да повиши прозрачността на работата на конституционния съд.

Засега нито Брюксел, нито Варшава посочват подробности от преговорите.

Дневник