САЩ тестват ракета за прехващачи с малък обсег, която е използвана в израелската система за противоракетна защита "Железен купол" с идея тя да бъде интегрирана в американския щит в Европа или в евентуална бъдеща европейска подобна система за защита от Русия.

Това заяви в Израел американският генерал Глен Брамхол от командването на американската противовъздушна и противоракетна защита, цитиран от "Ройтерс".

"Железен купол" е финансиран частично от Вашингтон и срещу изстрелваните от палестинци ракети - повечето от които са самоделни - има ефективност от 90%, казват израелски и американски представители. Но едно звено от системата струва 50 милиона долара, както и фактът, че обхватът е малък, засега спира възможностите за износ.

Първоначално проектът предвиждаше защита само на територия с размерите на град срещу ракети и минохвъргачки с обсег между 5 и 70 км. По-късно системата бе усъвършенствана за обсег до 150 км.

Ген. Брамхол каза, че има нужда да се допълнят прехващачите Patriot и THAAD, с които разполагат неговите части, с нещо, което е достатъчно ефективно срещу по-слаби ракетни заплахи.

В този смисъл САЩ са тествали ракетата Tamir, разработена съвместно от американската Raytheon и израелската Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

"Предвид всичко, което се случва в Европа, и специално фактът, че Русия се пробуди и реши да развива военния си капацитет и наистина представлява заплаха, ние анализираме как да изработим защита на различни ешелони", казва Брамхол на конференция на израелската организация за сигурност iHLS.

"Разглеждаме различни решения, за да създадем трети ешелон, който в момента отсъства. Patriot и THAAD са страхотни за това, което вършат, но не мисля, че бихме искали за хабим ракета от тези системи срещу нещо, което може да бъде спряно с по-малко разходи и е специално изработено за тази цел. Мисля, че търсим точно нещо от типа на "Железен купол" и Tamir е една от вероятните ракети."

Генералът добавя, че противоракетната система с малък обсег, на която се спре Пентагонът, може да бъде разположена "вероятно в рамките на 2-3 години". Според него е в рамките на приемливото цената, посочена от Rafael за Tamir - около 100 000 долара.

Освен това една такава поръчка би стимулирала израелския отбранителен сектор в момент, когато бъдещите американски помощи са все по-несигурни, тъй като Вашингтон искал по-голяма част от дарените пари да не могат да се използват от израелците за техни фирми, коментира "Ройтерс". Утре генерал Брамхол ще инспектира звено от "Железен купол". Йоси Друкер, вицепрезидент на Rafael, казва, че за САЩ е по-добре да купят готов продукт, отколкото да чакат да си разработят собствен.

Дневник